Janáčka jsem znal dřív než písmenka, říká pianista Ivo Kahánek - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Janáčka jsem znal dřív než písmenka, říká pianista Ivo Kahánek

,
Janáčka jsem znal dřív než písmenka, říká pianista Ivo Kahánek
Zdroj: Jan Mihaliček

Pianista Ivo Kahánek bude na letošní jaro vzpomínat v nejlepším. Vyhrál prestižní globální ocenění BBC Music Magazine Award

Svůj život dělí mezi Prahu, koncertní sály po celé planetě a rodné Palkovice v podhůří Beskyd. A právě tam jsme se za ním vydali. Na rozkvetlé zahradě, kde nás jeden z nejúspěšnějších klavíristů současnosti Ivo Kahánek stylově pohostil kávou a sladkými Mozartovými koulemi, jsme probrali blízké Hukvaldy, jeho jarní vítězství ve světové soutěži i dopady karantény na klasickou hudbu a chování posluchačů. „Málokdy se mi v Česku stane, že mi publikum zatleská mezi větami,“ chválí si Kahánek poučenost domácího auditoria.

Na začátku karantény jste palkovickým sousedům nabízel pomoc. Vyslyšel někdo vaši nabídku z Twitteru?

Našemu obecnímu úřadu dávám sto bodů. Poměrně rychle byly roušky, které pak dobrovolníci roznášeli. Rychle zorganizovali i donášku jídla seniorům. Měl jsem auto, jsem tady doma a měl jsem víc času než normálně, takže jsem se nabídl.

Jak to vlastně v rodných Palkovicích máte – cítíte se tu známější než v Praze?

V Praze je kulturní bublina, kde víc lidí chodí na koncerty. V Palkovicích o mně lidé taky vědí, ale nejezdím sem proto, abych si užíval slávy, ale protože to tu mám rád.

Takže o vás obec ví.

Tady v naší části žijí starousedlíci, takže asi ano. Jinak se dneska Palkovice šíleně rozrůstají. Já to tady miluju, předhůří Beskyd, naše Hůrky, krásné pohledy. A přitom dopravní dostupnost z Místku nebo Ostravy je senzační.

Jaro se tu tedy dalo asi zvládnout celkem dobře.

Podle zpráv ze zahraničí jsem…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?