Írán zmírňuje tresty překupníkům drog. Provaz hrozí teprve od dvou kilogramů heroinu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Írán zmírňuje tresty překupníkům drog. Provaz hrozí teprve od dvou kilogramů heroinu

, čtk,
Írán zmírňuje tresty překupníkům drog. Provaz hrozí teprve od dvou kilogramů heroinu
Zdroj: Profimedia.cz

Írán připravuje zmírnění zákona o trestu za držení drog. Informovala o tom íránská agentura ISNA. Mohlo by to ušetřit životy až 5 tisíc lidí, odsouzených nyní za delikty související s drogami. Trest smrti v Íránu dávají osobám, které prodávaly nebo převážely více než pět kilogramů opia či 30 gramů heroinu.

V íránském parlamentu prošla zatím v prvním čtení změna zákona, která tyto limity zvyšuje na 50 kilogramů opia a dva kilogramy heroinu, morfinu, kokainu nebo jejich derivátů.

Změna musí v parlamentu projít ještě jedním čtením a pak ji musí schválit duchovní. ISNA uvedla, že mírnější verze zákona se nebude vztahovat na drogové gangy, ozbrojené překupníky ani na recidivisty. Nová norma ale může ušetřit životy 5000 lidí už odsouzených kvůli drogám k trestu smrti. Většina z nich jsou osoby ve věku mezi 20 a 30 lety.

Íránské úřady ročně zabaví stovky tun drog a usvědčené překupníky Írán přísně trestá. Země čelí kritice za vykonávání trestů smrti ve velkém počtu – loni bylo v Íránu popraveno 567 osob. Většina z nich byla odsouzena právě za drogové delikty. Podle Amnesty International se Írán v počtu vykonaných rozsudků smrti na světě řadí hned za Čínu.

Přečtěte si i další zprávy o Íránu:

Kissinger varuje: Zničení Islámského státu může stvořit íránskou říši

Írán hodlá i přes nové sankce USA pokračovat v raketovém programu