Fotky z mobilů budou ještě lepší. Vědci navrhli chytrý zoom - Euro.cz

Přihlášení

Fotky z mobilů budou ještě lepší. Vědci navrhli chytrý zoom

, Lukáš Václavík,
Fotky z mobilů budou ještě lepší. Vědci navrhli chytrý zoom
Zdroj: Profimedia.cz

Vědci z Kalifornské univerzity a Nvidie pracují na nové technologii, která může zvýšit schopnosti foťáků v mobilech. Nazývají ji Computational Zoom a už z toho jste možná pochopili hlavní význam. Jeden přístroj s jedním objektivem bude moci pořizovat snímky odpovídající různým ohniskovým vzdálenostem.

Chcete-li například vyfotit člověka se zajímavým objektem v pozadí, na mobilu kvůli malému ohnisku zachytíte širokou scénu. Člověk se tak na fotku vejde hravě celý, ale zajímavost v pozadí se možná úplně ztratí. Aby tomu tak nebylo, museli byste použít delší objektiv a od člověka podstoupit (resp. spíš on by musel jít blíže k objektu). V mobilu však pro teleobjektiv není místo. A ne, dvojnásobný zoom u iPhonu a spol. opravdu nestačí. Computational Zoom ale dokáže fyzické nedostatky mobilu nahradit pomocí algoritmů.

Inženýři dokážou i s fixním širokým ohniskem zachytit scénu s jinou perspektivou. Jak? Pořídí až 30 fotografií z různých vzdáleností. Software pak v počítači analyzuje scénu, u jednotlivých prvků vypočte jejich hloubku a následně je dokáže přeskládat tak, aby odpovídaly skutečnému teleobjektivu. Technologie se pochopitelně nehodí pro pohybující se objekty. Člověk vám ale nikde neuteče a Eiffelovka v pozadí nejspíš také ne.

Celý článek si přečtěte na CNews.cz