Ferrari, Coca-Cola, Guinness. Kdo další to dotáhl k vlastnímu muzeu? - Euro.cz

Přihlášení

Ferrari, Coca-Cola, Guinness. Kdo další to dotáhl k vlastnímu muzeu?

,

Muzea dnes už nejsou jen národní, technická či přírodovědná. Vlastní muzea mají i některé slavné světové značky, většinou v městech, odkud pocházejí. Patří mezi ně například italská automobilka Ferrari, americký výrobce limonád Coca-Cola, nebo věhlasný irský pivovar Guinness.

Slavná italská automobilka s černým koněm ve znaku má v Itálii dvě muzea: jedno v Maranellu, druhé v Modeně. Pro fanoušky červených závodních aut Ferrari je návštěva splněným snem, protože si mohou na vlastní kůži vyzkoušet, jaké to je sedět v kokpitu formule 1. Kromě toho se v nich dozvědí o historii výroby aut a zakladateli značky Enzovi Ferrarim. Předloni navštívilo muzea přes 500 tisíc návštěvníků.

Ještě navštěvovanější je muzeum společnosti Coca-Cola, největšího světového výrobce limonád. Ročně se do něj přijde podívat přes milion lidí. Kromě historie značky se dozvědí o procesu výroby a balení nápojů, mohou navštívit i 4D kino a ochutnat z nabídky více než 100 drinků. Jedná se o jednu z nejatraktivnějších turistických atrakcí v Atlantě. Své vlastní muzeum má i Dr. Pepper.

Jiný černý nápoj patří mezi největší lákadla v irském Dublinu. Muzeum pivovaru Guinness, který je známý svým signifikantním tmavým pivem, bylo otevřeno v roce 2000 a rozkládá se na sedmi poschodích. Návštěvníci dostanou lekci z historie, mohou si prohlédnout známé reklamy, natočit si vlastní pivo a na střeše budovy pak ochutnat proslulý stout s výhledem na celé město. Jiná slavná pivní značka Heineken má své muzeum v Amsterdamu, kde bylo otevřeno v roce 2001.

Wisconsin nepatří mezi nejnavštěvovanější americké státy, pokud však něco turisty přitahuje, je to určitě město Milwaukee a legendární značka motorek Harley-Davidson. V místním muzeu si můžete vyzkoušet simulátor jízdy na motorce a prohlédnout si takřka všechny modely, které vzešly z dílny světoznámého výrobce.

Volbou pro milovníky módy je francouzský Granville, kde na vrcholu útesu stojí dům, ve kterém prožil své mládí Christian Dior. Dnes plní úlohu muzea slavné módní značky, kam se vyplatí podívat vícekrát – jednotlivé výstavy se v něm totiž střídají. Ve Florencii pak mohou navštívit Gucci Museo, které bylo otevřeno v roce 1990 při příležitosti 90 let značky.

V Česku mají svá muzea třeba automobilky Škoda či Tatra.

Dále čtěte:

Když k miliardovému nápadu pomůže náhoda. Sirky, rentgen i suchý zip vznikly omylem

Nutella, botox, teflon. Další výrobky, které vznikly omylem

Když se slogan okouká. Slavná reklamní motta a jejich nástupci

Coca-Cola, Tesla, Ford a další. Slavné značky doplácejí na Trumpův protekcionismus

Nejdražší vydražené auto v historii: Ferrari 250 GTO stálo přes miliardu