Esej: Otče, proč jsi mne opustil? - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Esej: Otče, proč jsi mne opustil?

,
Esej: Otče, proč jsi mne opustil?
Zdroj: Vojtěch Velický

Nejnovější objevy teoretické fyziky se zdají potvrzovat, že vše, co známe, může být jen součást kódu napravujícího vesmírné kvantové omyly.

Každý má něco. Pro čtenáře Karla Maye to je Manitou, pro Rudolfa II. elixír mládí, pro artušovce svatý grál a pro Židy příchod Mesiáše. Moderní fyzika má teorii všeho, tedy nalezení principu, jenž by dokázal skloubit dva způsoby, jimiž popisujeme, co známe: na jedné straně obecnou teorii relativity, na druhé kvantovou mechaniku.

Oba fungují, ale ani jeden nevysvětluje podstatu existence beze zbytku; a aby toho nebylo málo, jeden druhému alespoň zdánlivě odporují.

Na čem se fyzikové plus minus shodnou, je prominentní role, již v jejich bádání hrají černé díry. Tyto absurdně „těžké“ oblasti časoprostoru vykazují takovou přitažlivost, že od jisté hranice, nesoucí pěkné poetické pojmenování „horizont událostí“, z jejich dosahu nic neunikne -všechno pohltí, včetně světla a času.

To je také chvíle, kdy pro většinu z nás přestane mít další bádání reálný smysl, protože si něco takového nedokážeme prakticky představit. To není hanba.

„Nerozumíte kvantové kosmologii?“ ptal se kdysi svých studentů Richard Feynman, muž nadaný stejně brilantním vědeckým mozkem jako uměním sdělovat poznatky ostatním, pokud možno milosrdně.

„Nic si z toho nedělejte, já taky ne. Nikdo to nechápe.“

Co naopak lze, pokud jste ten typ (Feynman jím byl), je počítat zákony takového smysly nepostižitelného světa teoreticky a pak dokazovat správnost svého počínání na důkazech nepřímých. Tak se to děje i se samotnou existencí černých děr: protože z definice nejsou vidět ani slyšet, prozradilo je až zakřivení světla v jejich předpokládané…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?