Důsledky pandemie koronaviru: baby boom, nedostatek kondomů i partnerské krize - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Důsledky pandemie koronaviru: baby boom, nedostatek kondomů i partnerské krize

,
Důsledky pandemie koronaviru: baby boom, nedostatek kondomů i partnerské krize
Zdroj: Profimedia.cz

V posledních měsících se kvůli pandemii nemoci covid-19 celý svět výrazně proměnil. Mluví se především o ekonomické recesi a o krizi zdravotnictví. Jaké dopady však bude mít koronavirus na sexuální život a vztahy? Kromě zvýšené porodnosti experti předpovídají nedostatek kondomů, ve vztazích pak častější hádky a celkově více rozvodů.

Na začátku března hlásily sexshopy rekordní nárůsty prodejů, a to zejména v oblastech, kde byla kvůli výraznému šíření koronaviru nastavena omezení pohybu či karanténa. Z toho lze usuzovat, že mnoho lidí využilo nárůst volného času ke zlepšení milostného vztahu se svým partnerem.

S nárůstem zájmu o sex se logicky pojí otázka, zda lze ke konci roku očekávat globální baby boom. Diskutující na internetu již pro generaci dětí počatých během pandemie dokonce vymysleli název „coronials“ – „koroniálové“.

Demografové ovšem optimismus v tomto ohledu mírní: záznamy z historie ukazují spíše to, že v měsících následujících po pandemiích, válkách a krizích porodnost spíše klesla, než vzrostla. Je logické, že v době vysokého stresu, hmotného nedostatku, nemoci či ohrožení života, lidé plánované početí dítěte odloží.


Řada živnostníků se kvůli koronaviru obává krachu, prodejci erotických pomůcek ale zažívají žně

Erotické pomůcky, ilustrační foto

Na druhou stranu je ovšem zaznamenáno, že po delší době, v řádu jednoho roku až pěti let po krizových obdobích s vyšší úmrtností porodnost skutečně začala významněji stoupat. Generace „koroniálů“ se tudíž dočkat skutečně můžeme, jen to nebude pravděpodobně hned do konce roku.

Vyšší sexuální apetit se projevuje i v prodejích kondomů. Právě u tohoto esenciálního artiklu se ovšem v brzké době můžeme potýkat s vážným nedostatkem. Podle agentury Reuters se kvůli uzavření továren v Malajsii a Číně již nyní svět musí vypořádat se schodkem ve výši 100 milionů kondomů. Malajsijská společnost Karex Bhd, která vyrábí pětinu všech prezervativů, musela své továrny kvůli koronaviru zastavit na více než týden. Nedávno jí bylo povoleno výrobu obnovit, ovšem jen s poloviční kapacitou.

„Co se týče nechtěného početí, i při nedostatku kondomů je možné toto vesměs ovlivnit antikoncepcí. Větší problémy by však mohly nastat po zdravotní stránce – nesmíme zapomínat, že kondom je jedinou účinnou ochranou proti nemocem přenášeným pohlavním stykem,“ varuje Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který se zabývá se zdravou sexualitou.

Pandemie zacloumá vztahy. Může uškodit, ale i pomoci

Dalším negativním důsledkem koronavirové krize, o němž se již nyní začíná mluvit, je zhoršení partnerských vztahů. Například v Číně, odkud se nákaza rozšířila, experti již teď pozorují významný nárůst rozvodů. Experti jako jednu z příčin označují vysokou míru stresu, který lidé v karanténě nebo v důsledku sociální izolace a strachu pociťují. Partneři jsou rovněž kvůli omezením volného pohybu nuceni trávit většinu volného času spolu, nebo naopak zcela odděleně. Odborníci poukazují rovněž na častější hádky vznikající ohledně domácího vzdělávání dětí nebo rozdílného postoje k pandemii samotné.

Jaký vliv má pandemie koronaviru na váš vztah?

„Přístupy k přísným opatřením se poměrně často liší podle pohlaví. Zatímco ženy bývají s ohledem na bezpečí a zdraví rodiny zodpovědnější, muži mají tendenci krizové situace zlehčovat. V neposlední řadě může partnerské tření vznikat i kvůli nastalé ekonomické situaci, kdy řadě rodin vypadly či se omezily zdroje financí,“ dodává Adam Durčák s tím, že lze předpokládat, že se mnoho partnerství, která už před pandemií procházela vážnější krizí, rozpadne.

Na druhou stranu si ale některá mohou polepšit: kupříkladu ta, v nichž na sebe partneři neměli dostatek času kvůli pracovnímu vypětí nebo kde pokulhával milostný život. V těchto ohledech totiž partneři nyní mají možnost zapracovat na zlepšení.

Zdroj: Ruzovyslon.cz, Reuters

Důsledky pandemie koronaviru: baby boom, nedostatek kondomů i partnerské krize
4 (80%) 1 hlasování
Diskuze