Drahá pochoutka. Obří lanýž se v Itálii vydražil za více než 2 miliony korun - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Drahá pochoutka. Obří lanýž se v Itálii vydražil za více než 2 miliony korun

,
Drahá pochoutka. Obří lanýž se v Itálii vydražil za více než 2 miliony korun
Zdroj: Profimedia.cz

Neznámý kupující z Hongkongu vydražil v italské aukci obrovský 850gramový lanýž za 85 tisíc eur (asi 2,2 milionu korun). Při přepočtu na gramy zaplatil téměř třicetinásobek obvyklé ceny.

Unikátní lanýž bílý byl k dispozici na aukci na hradě Grinzane Cavour v italské provincii Alba nedaleko Turína. Unikátní byl nakonec i vydraženou částkou. „Jeho cena neodpovídá ceně na trhu, která se letos pohybuje kolem 350 dolarů za sto gramů,“ řekla mluvčí aukce agentuře AFP.

Z tohoto pohledu je obnos, za který si neznámý kupující v neděli unikátní lanýž koupil, opravdu výjimečný. Za sto gramů totiž zaplatil 10 tisíc eur. „Tak vysokou nabídku vysvětluje jednak to, že se jednalo o charitativní aukci, a také fakt, že čím větší lanýž je, tím se zvyšuje jeho hodnota,“ dodala mluvčí aukce. Obyčejně se totiž prodávají lanýže vážící kolem dvaceti gramů.


10 nejdražších obrazů světa. Podívejte se na ně

 Nejdražší obrazy světa


V letošním roce se cena lanýžů z provincie Alba pohybuje k radosti restauratérů nízko – díky dobré úrodě začínala kolem 250 dolarů za sto gramů a v poslední době se vyšplhala o dalších sto. V minulém roce se přitom kvůli velkému suchu dostala cena za sto gramů až na 700 dolarů.

V regionu Alba se aukce koná každoročně už 88 let v rámci lanýžových slavností, které trvají dva měsíce. Letos byla pořádána ve spolupráci s Hongkongem.

Lanýž
Lanýž je velmi vzácným druhem houby, která roste pod zemí, obvykle v blízkosti kořenů listnatých stromů. Je považován za velkou kulinářskou pochoutku a patří mezi nejdražší potraviny na světě.

Dále čtěte:

Chybné vydání Harryho Pottera se vydražilo za 800 tisíc korun, původní majitelku stálo jednu libru

10 nejdražších soch, které byly kdy prodány na aukci

Nový rekordman českých aukcí: Kupkův obraz se prodal za 78 milionů korun

10 nejdražších pokrmů světa: jak drahý je losí sýr a na kolik vyjde polévka z ptačích slin?

10 nejdražších dezertů na světě