Dopad klimatických změn: australské léto je dvakrát delší než zima. Za 70 let se prodloužilo o měsíc - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Dopad klimatických změn: australské léto je dvakrát delší než zima. Za 70 let se prodloužilo o měsíc

,
Dopad klimatických změn: australské léto je dvakrát delší než zima. Za 70 let se prodloužilo o měsíc
Zdroj: Richard Milnes / Shutterstock Editorial / Profimedia

Léto na australském kontinentu trvá fakticky v průměru o jeden měsíc déle, než tomu bylo v polovině minulého století. Zima trvá jen polovinu času oproti letnímu období. Je to dáno stoupající průměrnou teplotou na kontinentu. Austrálie je považována za lakmusový papírek při sledování dopadů klimatických změn na zbytek Země. V posledních měsících zemi trápily rozsáhlé požáry, nyní to jsou povodně.

Think tank Australia Institute v Canbeře porovnával teploty v posledních 20 letech s referenčními teplotami v polovině 20. století. Dospěl k tomu, že se australské léto za posledních 70 let prakticky prodloužilo o 50 procent, tedy o 31 dní. Zima se v průměru zkrátila o 23 dní.

Obyvatelé Austrálie v letech 2014 až 2018 v průměru zažívají dvakrát tak dlouhé léto, než je zima. To nyní trvá od poloviny listopadu do poloviny března. Před sedmi dekádami to byly tři měsíce.

„Naše zjištění nejsou projekcí toho, co můžeme vidět v budoucnu. Odehrává se to právě teď,“ varoval Richie Merzian, jenž je v organizaci zodpovědný za klimatická a energetická témata.

Institut zveřejnil svá zjištění v době, kdy Austrálie zažívá „smrtící klimatický koktejl“. Nejprve se jednalo o extrémní sucha, následovaná požáry a nyní záplavami.

Během rozsáhlých požárů bylo zničeno 12 milionů hektarů krajiny (120 tisíc kilometrů čtverečních, pro srovnání Česká republika má rozlohu 79 tisíc kilometrů čtverečních). Padlo jim za oběť 33 lidí a podle odhadů univerzity v Sydney miliarda australských zvířat.


Klimatičtí trosečníci. Ve vnitrozemí Austrálie se nedá žít

Původní obyvatele Austrálie, ilustrační foto

Výskyt extrémního počasí na celém kontinentu vede k většímu tlaku na australského premiéra Scotta Morrisona, aby vláda činila razantnější opatření ke snížení produkce skleníkových plynů.

Kritizována je těžba uhlí, které je exportováno zejména do Číny. Vláda navíc souhlasila s otevřením nových uhelných dolů a očekává se i nárůst exportu zkapalněného zemního plynu.

Vědci varují, že zvyšující se teplota nejmenšího kontinentu světa na jižní polokouli bude znamenat vyšší pravděpodobnost extrémního počasí, jako tomu bylo v posledních měsících. Delší léta povedou k vyššímu riziku rozsáhlých požárů, kratší zima naopak bude znamenat méně času k regeneraci přírody.

„Extrémní případy veder jsou nejfatálnější ze všech přírodních rizik a byly zodpovědné za více úmrtí v Austrálii než všechny ostatní přírodní katastrofy dohromady,“ dodal Merzian.

Zdroje: tai.org.au, reuters.com, sydney.edu.au, theguardian.com

Dále čtěte:

Sucho má na české reaktory menší vliv než na francouzské, říká meteorolog Šálek

Fotovoltaika, baterie, nezávislost. Na zeleném trendu vydělává další česká firma

Kryobaterie jako další možnost ukládání energie. Česku ujíždí vlak, legislativa chybí

Levnější než baterie: opuštěné těžební šachty mají sloužit jako zásobárna obnovitelné energie

Dopad klimatických změn: australské léto je dvakrát delší než zima. Za 70 let se prodloužilo o měsíc
5 (100%) 1 hlasování
Diskuze