Čína našla řešení stagnace filmových tržeb: ohlídá si recenze - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Čína našla řešení stagnace filmových tržeb: ohlídá si recenze

,
Čína našla řešení stagnace filmových tržeb: ohlídá si recenze
Zdroj: Profimedia.cz

Tržby čínských kin loni vzrostly o 3,7 procenta, což proti předchozím bohatým rokům znamená znatelné zpomalení. Státní úřad pro rozhlas, film a televizi viní ze stagnace negativní recenze. Vytvoří proto speciální komisi, která je bude hlídat.

Růst tržeb o 3,7 procenta by ve většině zemí byl považovaný za úspěch, například v Severní Americe loni dosáhl 2,1 procenta. V Číně jsou však zvyklí na úplně jiná čísla: více než deset let tam výnosy kin rostly dvouciferným tempem, ještě v roce 2015 stouply dokonce o 48 procent.

Začátek roku přitom sliboval další úspěšné období. Romantická komedie Mei ren yu o mořské panně utržila jen v Číně 528 milionů dolarů (13,4 miliardy korun) a první čtvrtletí skončilo růstem o padesát procent.

Zbytek roku už byl ale výrazně horší a na jeho konci jej nezachránila ani první velká čínsko-americká produkce Čchang čcheng (Velká čínská zeď) s Mattem Damonem v hlavní roli. O propadák se nejedná, přesto se u velkofilmu za 150 milionů dolarů čekaly lepší tržby než dosavadních 180 milionů dolarů. Celkové tržby čínských kin činily loni 6,58 miliardy dolarů (167 miliard korun).

Právě na Velkou čínskou zeď se snesla velká kritika, na čínské internetové stránce Douban (obdoba IMDb či ČSFD) má hodnocení pouze 5/10. Recenzenti snímku vyčítají mezery v logice, zmatenost a slabý děj.


Už žádné propadáky? Hollywood věří Číně:

Nový filmový trend. Hollywoodské propadáky zachrání Čína

 Kinosál IMAX - ilustrační foto (Autor: VR Bengaluru via Wikimedia Commons; CC-BY-SA-4.0)


Negativní ohlasy se však státním představitelům nelíbí a přes stranický list komunistické strany People’s Daily už vzkázali, že takové recenze, které podle nich slouží jen na upoutání pozornosti, výrazně poškozují čínský filmový průmysl.

Státní úřad pro rozhlas, film a televizi se proto rozhodl pro rychlou reakci a oznámil, že vytvoří speciální komisi, která bude na recenze dohlížet. Zasedne v ní devatenáct filmových kritiků a akademiků, kteří budou mít na starost změnu „chaotického“ recenzního systému v zemi. K dosažení svého cíle si komise vytyčila sedm pravidel, mezi něž patří například „říkání pravdy,“ „respektování práva každého návštěvníka na názor“ či „nepoužívání urážlivého jazyka na adresu filmařů.“

Předseda nově vzniklé komise Čang I-wu tvrdí, že kontrolní orgán nemá žádnou vazbu na vládu a nebyl založen jako přímá odpověď na nárůst negativních recenzí. Čang je úzce spojen se skupinou Dalian Wanda nejbohatšího Číňana Wanga Ťien-lina, která v posledních měsících provedla několik významných investic ve filmovém průmyslu a hodlá vybudovat největší řetězec kin na světě.

O čínských filmových investicích dále čtěte:

Spielberg a šéf Alibaby budou společně dělat filmy

Peníze za propagaci Číny. Wanda investuje do filmů od Sony

Expanze čínské Wandy v Hollywoodu pokračuje: kupuje producenta Miss America

Čína jako světová filmová jednička? Už tomu věří i IMAX

 Nejbohatší Číňan Wang Ťien-lin


Ohodnoťte tento článek
Diskuze