Chudý bohatý Cleveland. Obří výdaje přinesly basketbalový triumf - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Chudý bohatý Cleveland. Obří výdaje přinesly basketbalový triumf

,
Chudý bohatý Cleveland. Obří výdaje přinesly basketbalový triumf
Zdroj: čtk

Americký Cleveland se zbavil kletby. Město, které nikoho příliš nezajímá a ve zbytku USA vyvolává spíš posměch, po 52 letech slaví velký sportovní triumf. Zasloužili se o něj basketbalisté Cavaliers, kteří vyhráli finále NBA. Vděčí za to domácímu hrdinovi LeBronovi Jamesovi a také velkým investicím – tým z chudého města dával na platy hráčů jednoznačně nejvíc.

Obyvatelé Clevelandu milují své sportovní týmy. Dalo by se říct, že jim ani nic jiného nezbývá. Chudé město ze severovýchodu USA moc jiných rozptýlení nenabízí. Zábavu si místní užívají na třech sportech – americkém fotbalu, baseballu a basketbalu.

 Dojatý LeBron James s trofejí pro vítěze NBA
Dojatý LeBron James s trofejí pro vítěze NBA.

Lokální týmy jim však věrnost a oddanost dlouho nesplácely. Naposledy je velkým triumfem potěšili hráči amerického fotbalu Browns. To se však psal rok 1964, navíc to ještě bylo před vznikem prestižního Super Bowlu. Od té doby nic. Jen trápení a posměch zbytku Ameriky. Začalo se mluvit o prokletí, které bylo na sport v Clevelandu uvaleno. Říkalo se, že už žádný místní tým nikdy nic nevyhraje.

Po dlouhých letech utrpení však byla kletba prolomena. Postarali se o to basketbalisté Cavaliers, kteří v dramatické finálové sérii porazili do té doby suverénní Golden State Warriors 4:3 na zápasy. Pro fanoušky byl triumf o to sladší, že k němu pomohl hvězdný LeBron James, rodák z nedalekého Akronu a velký hrdina regionu.


Důležitý blok LeBrona Jamese v koncovce rozhodujícího finálového duelu.

Ještě před pár lety jej přitom proklínali. James totiž Cleveland „zradil“. Z týmu, který jej do NBA draftoval, v roce 2010 odešel do Miami. Město jej odsoudilo poté, co své rozhodnutí sdělil v přímém televizním přenosu a v jeden okamžik zlomil srdce statisíců fanoušků, kteří demonstrativně pálili jeho dresy a navždy jej zavrhli.

James se však do Clevelandu za čtyři roky vrátil a slíbil, že do města přinese kýžený titul. Místní rychle zapomněli na přísahu o doživotní nenávisti a „zrádci“ odpustili. V první sezoně ještě James svůj slib nesplnil, v té druhé už však ano. Krátce po skončení rozhodujícího zápasu se v slzách sesunul na palubovku a v televizním rozhovoru hrdě vzkázal do kamery: „Clevelande, tohle je pro tebe!“

Cleveland patří mezi nejchudší americká města s alespoň 250 tisíci obyvatel, v posledních letech je na tom hůř jenom zkrachovalý Detroit. Cleveland však byl na rozdíl od města automobilů chudý vždycky. Nemůže počítat s penězi z turistického ruchu, protože prostě nikoho nezajímá. Na internetu kolují posměšná parodická videa „lákající“ návštěvníky. A třeba Joakim Noah, basketbalista konkurenčního Chicaga, před lety pobavil novináře větou, že v Clevelandu ani nevychází z hotelového pokoje.

Paradoxní je, že ačkoliv se Cleveland utápí v chudobě, jeho basketbalisté jsou nejbohatší. NBA funguje na principu platových stropů, za jejichž výrazné překročení se platí tzv. „daň z luxusu“. Strop pro uplynulou sezonu byl nastaven na 70 milionů dolarů, meta pro placení daně na 85 milionů. Cavaliers dávali na mzdy přes 108 milionů, zdaleka nejvíc ze všech týmů. Po přičtení zmíněné daně, která se ukládá do společného jmění ligy, už činí výdaje více než 150 milionů.

Cleveland ještě ani pořádně nestihl oslavit svůj triumf a už se začíná spekulovat, co bude dál. Říká se, že majitel týmu Dan Gilbert, který zbohatl na hypoteční firmě Quicken Loans, nebude dlouho ochotný platit tak obrovské částky. Zvlášť poté, když už si svůj velký cíl splnil. V současné době navíc usiluje o velkou akvizici. V čele konsorcia investorů soupeří se společnostmi Verizon a AT&T o internetové aktivity Yahoo.

Cavaliers tak možná čeká v příštích letech škrtání a snižování výdajů. A dokonce by u toho nemusel být ani hrdina James. Některé zdroje tvrdí, že po splnění velkého úkolu může mít chuť odejít za novou výzvou. Kdo ví, jestli hned po velkém vítězství nezačnou další roky dlouhého čekání.

Top 5 týmů NBA s nejvyššími výdaji na platy
Pořadí Tým Výdaje (v mil USD)
1. Cleveland Cavaliers 108,3
2. L. A. Clippers 97
3. Oklahoma City Thunder 95,7
4. Golden State Warriors 93,6
5. Houston Rockets 89,8

Zdroj: HoopsHype