Česnekem a avokádem proti cukrovce? Obyčejné potraviny ji mohou léčit stejně jako průmyslové léky - Euro.cz

Přihlášení

Česnekem a avokádem proti cukrovce? Obyčejné potraviny ji mohou léčit stejně jako průmyslové léky

Jana Nováková,
Česnekem a avokádem proti cukrovce? Obyčejné potraviny ji mohou léčit stejně jako průmyslové léky
Zdroj: Profimedia.cz

Cukrovkou každoročně nově onemocní až 60 tisíc Čechů, dalších 20 tisíc jich zde za rok na tuto nemoc zemře. Moderní medicína ji léčí zejména průmyslovými léky. Nedávné vědecké studie ale ukázaly, že jim na paty mohou šlapat docela obyčejné potraviny. Třeba česnek či avokádo.

V dávných dobách se lidé trpící zdravotními obtížemi spoléhali na přírodní léčiva a bylinky. Se vzestupem syntetických přípravků se tento způsob léčby z našich životů skoro vytratil. A to i přesto, že přírodní látky obsažené třeba i v některých potravinách, mohou být z hlediska účinků na lidské zdraví srovnatelné s průmyslově vyráběnými léky. Jsou ale daleko bezpečnější, neboť nemají vedlejší účinky.

V případě cukrovky mluvíme například o česneku a avokádu. Tyto dvě potraviny zmírňují nárůst hladiny glukózy (glykémie) po jídle. Právě s tím mají často diabetici problém, proto užívají takzvané kompenzační léky.

Ovoce a zelenina místo léků

Česnek, respektive alkaloidy ve vodném extraktu česneku, a semena avokáda mají přírodní antihyperglykemický potenciál. Prokázala to studie provedená na krysách – česnek a avokádo jsou podle ní z hlediska účinků srovnatelné například s jedním z léků podávaném při cukrovce, glibenklamidem.

Věříte, že česnek a avokádo mohou přispět k léčbě cukrovky?

S pozitivními účinky česneku a avokáda souhlasí i vybraní čeští odborníci. „Antidiabetické vlastnosti česneku jsou dobře popsané. Kvalitní tinktura, která zrála alespoň dva roky, je zároveň antibakteriální, protivirová, působí proti kvasinkám, snižuje cholesterol a řeší mnoho dalších obtíží, kterými trpí diabetici,“ uvedl farmaceut Richard Pfleger. Dodal, že pro zmíněné léčebné účinky česneku je klíčové jeho zrání a následné podávání česnekové tinktury přes sliznici úst, nikoliv pojídání. „Bohužel pro drtivou většinu lidí je to kvůli chuti a zápachu neřešitelná překážka,“ dodal k léčbě česnekovou tinkturou.

Jako v 70. letech

Avokádo Pfleger zase oceňuje hlavně díky nasyceným mastným kyselinám a vysokému obsahu hořčíku i dalších prvků a také pro jeho protizánětlivé účinky. „Spojení česneku a avokáda je pro diabetiky, kteří zejména v případě diabetu II. typu mívají v drtivé většině těžkou hypovitaminózu, vhodným doplňkem,“ dodal s tím, že doporučení výživy pro diabetes jsou i v současné době ze 70. let minulého století.


Posílení imunity. Kysané nápoje a fermentovaná zelenina obohatí střevní mikrobiotu i život


Také podle výživové poradkyně Gabriely Mádrové se obě zmíněné potraviny do jídelníčku cukrovkáře hodí. „Česnek i avokádo patří mezi potraviny, které mají nízký glykemický index, a proto jsou vhodné pro lidi, kteří mají diabetes,“ uvedla odbornice s tím, že česnek i avokádo jsou z výživového hlediska tak hodnotné, že se svými prospěšnými účinky patří do jídelníčku nás všech.

Česnek je přitom součástí lidské stravy již po tisíciletí a jeho příznivé účinky jak na imunitu, tak na krevní tlak či hladinu cholesterolu jsou všeobecně známé. Avokádo patří spíše k nově konzumovaným druhům ovoce, i to ale obsahuje řadu látek, které jsou pro náš organismus prospěšné. „Tyto látky příznivě ovlivňují naše srdce, hladinu cholesterolu ale i samotný diabetes. Zařazením avokáda do jídelníčku bylo prokázáno snížení i viscerálního (týkajícího se vnitřních orgánů, pozn. red.) tuku v těle,“ dodala specialistka na výživu.

Inspirace ze Středomoří

Přednosta Centra diabetologie pražského IKEMu, František Saudek, oceňuje obě potraviny coby součást takzvané středomořské diety, která se vyznačuje vyrovnaností živin a vysokým obsahem zeleniny a tedy i vlákniny. Zázračné účinky si od nich ale neslibuje.

„O česneku i avokádu existují práce, které dokládají určité antioxidační účinky. Vliv na vyrovnání diabetu rozhodně odborně doložený není,“ uvedl pro s tím, že však o působení česneku na diabetes již existuje řada prací, převážně z Číny či jiných asijských zemí. U avokáda pak odborník vnímá léčivé účinky především v prevenci cukrovky.

Avokádo jako prevence

 „V avokádu byla nedávno zjištěna látka avokatin B, který v některých experimentech prokazoval zlepšení metabolismu mastných kyselin, což by mohlo případně mít efekt proti diabetu II. typu,“ uvedl Saudek. Dodal však, že podle jeho názoru šlo o studie experimentální, které využívají často různé společnosti účelově proto, aby mohly výtažky z avokáda doporučovat jako vhodný doplněk stravy.

Ať už tedy česnek a avokádo mají z hlediska diabetu jakékoliv účinky, zatím se diabetici musí spolehnout na syntetické léky. Testy byly zatím provedeny pouze na krysách, a tak dosud nelze tyto potraviny nadřazovat prověřeným průmyslovým medikamentům. Zda se tak v budoucnu stane, ukáže až čas.

Zdroj: ResearchGate.net

Diskuze