Biologové chtějí zmapovat DNA života na zemi - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Biologové chtějí zmapovat DNA života na zemi

,
Biologové chtějí zmapovat DNA života na zemi
Zdroj: Profimedia.cz

Projekt Earth Biogenome si klade za cíl vytvoření sekvencí DNA všech jedno- a vícebuněčných organismů na planetě.

S genetikou jakoby se v posledních dekádách roztrhl pytel. Analyzovat informace DNA sesbírané od půl milionu jednotlivců se snaží vědci v Británii. Island zase plánuje vytvořit sekvence DNA své malé ostrovní populace. Na druhém konci světa v Jižní Koreji zatím soukromé zdravotnické zařízení klonuje zvířata ve velkém na objednávku.

Skupina vědců koncem února na konferenci věnované biodiverzitě pořádané Smithsonianskou iniciativou a institutem genetiky v Pekingu, představila projekt, který míří ještě dále. Earth Biogenome Project si totiž za cíl neklade nic menšího než zmapování genetické informace všech eukaryotických (jedno i více buněčných) organismů na planetě.

Hra na bohy

Na první pohled by se mohlo zdát, že vědci trpí tak trochu mesiášským komplexem. Určitá paralela se nabízí s iniciativou Human Genome Project, ambiciózním projektem, který s cílem sestavit genetický kód lidstva běží v USA již od devadesátých let.


Věda kráčí vpřed mílovými kroky. Čtěte více:

Máte špatné vzpomínky? Vědci vám je brzy vymažou

Ilustrační foto


Otázkou zůstává možné využití projektu mimo dalšího pokroku v průmyslu sekvencování DNA, který již před dvěma lety podle odhadů dosáhl hodnoty 20 miliard dolarů.

Vědci se bojí zítřka

V současné době rostou mezi vědeckou veřejností hlavně obavy ohledně ohrožení života na zemi jako takového, o tzv. hodinách posledního soudu, které se s Trumpovým vítězstvím opět nebezpečně přiblížily k půlnoci ani nemluvě. Podle některých akademiků, kteří se před několika dny zúčastnili vědecké konference ve Vatikánu, by do konce století mohla být vyhlazena rovnou celá polovina živočišných druhů. Své kapacity v poslední době výrazně rozšířil i záchranný arktický depozit rostlinných semen na norských Špickberkách, jehož zásoby se rozrostly o 50 tisíc vzorků.

Mohli by vědci v případě potřeby na základě informací z projektu Earth Biogenome vyhynulé organismy klonovat? Celková cena projektu zatím plně vyčíslena nebyla. Podle spekulací webu Sciencemag by se však určitě měla pohybovat v řádu miliard dolarů.


Z rubriky light dále čtěte:

Muskova vize: Lidé se musí spojit se stroji, jinak budou bezvýznamní

Lidstvo žije v Matrixu. Osvobodí jej miliardáři ze Silicon Valley

Sex s roboty? Lidé na něm budou závislí, varují vědci

 Sexbot (Zdroj: Aeon)