Adrenalinem napumpovaný. Novozélandský Queenstown přitahuje turisty, dobrodruhy i investory - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Adrenalinem napumpovaný. Novozélandský Queenstown přitahuje turisty, dobrodruhy i investory

, Jaroslav Matějka, Profit,

Novozélandský Queenstown láká dobrodruhy. Není divu. Všechno je tu crazy.

—-KAPITOLA—-

Po hodině stoupání do příkrého svahu ke stanici lanovky po kluzkých kamenech, kdy jen s obtížemi udržujeme balanc na bahnité a často „děravé“ stezce, se zastavujeme. V tu chvíli se nad námi ozve nepříjemný, pištivý zvuk. Jako kdyby drhlo železo po železe. Co to proboha je?

Šššš! Nad našimi hlavami prolétl přelud, podivně ustrojená figura připomínající netopýra. Zavěšená na laně nataženém do údolí se řítila mezi stromy dolů. V dešti, skučícím větru, jarní teplotě kolem šesti stupňů. Nic ji nemohlo zastavit. A vzápětí se za ní na koleji do mlhy vyřítil další „netopýr“ s lyžařskými brýlemi na očích.

Jen o kus dál, mlha nemlha, se do hlubin vrhají na laně jiní „letci“. Po hlavě dolů, ze skalního převisu na Bob´s Peak, uvázáni na laně. Z místa, kde byl kdysi zprovozněný historicky první komerční bungee jumping na světě. Naše iluze, že jsme sami v hlubokém lese, kterým jsme stoupali, rychle bere zasvé.

 Novozélandský Queenstown láká dobrodruhy.

Aby toho nebylo málo, vzápětí se kolem nás po Tiki Trailu prohnali bikeři. A to i přes zákaz jezdit v dešti. Mají tu k dispozici čtyři dráhy, navíc si můžou odskočit na tu bobovou. Tady ale měli rozum, v prudkém dešti byl její provoz přerušený. A komu to nestačí, může se vyblbnout s motorovými čtyřkolkami. I v lijáku. Zkusit tandemový seskok z hory s instruktorem.

Nebo si zaplatit projížďku v jetboatu, tryskovém člunu s motorem o objemu neuvěřitelných 8,1 litru, který disponuje silou 520 koňských sil a je schopen dosáhnout rychlosti přes 80 km/h…

Jak se tam dostat
Z Prahy do Aucklandu, s mezipřistáním třeba v Dubaji nebo Singapuru. Cesta trvá 25 hodin až 37 hodin (záleží na ceně zpáteční letenky, ta začíná na 33 tisících korunách). Ze Severního ostrova lze do Queenstownu dále pokračovat buď letecky (dvě hodiny, zpáteční let od 2500 korun), nebo autem (1556 kilometrů).

Magická přitažlivost

Ale pozor, tady nejsou jen dobrodruzi. Samozřejmě. Neidealizujme. Sotva vstoupíme roztřesení zimou a deštěm do konečné stanice lanovky, do rozlehlých prostor komplexu Skyline Queenstown, narážíme na Asiatky v pantoflíčkách a Němce s nezbytnými plechovkami piva.

Ti sem samozřejmě přijeli lanovkou za 40 novozélandských dolarů. Přes skleněnou vitrínu kavárny či restaurace hledí do údolí a v duchu si odškrtávají další splněný cíl cesty po Novém Zélandu.

Queenstown ležící na břehu průzračného jezera Wakatipu je neuvěřitelný magnet. A to i na přelomu zimy a jara, kdy zde není hlavní sezona. Ulice jsou plné, obchody a restauranty také. Malé rozlohou, ale velké věhlasem – tak by mohla znít stručná charakteristika šestnáctitisícového městečka.

A nepřitahuje v současnosti jen davy návštěvníků z celého světa, ale i investorů. Průměrná cena domu v oblasti se vyšplhala k jednomu milionu novozélandských dolarů (15 milionů korun). V tomto ohledu Queenstown předstihl Auckland a je na Novém Zélandu suverénně nejdražší.

Co navštívit

—-KAPITOLA—-

Queenstown

 Novozélandský Queenstown láká dobrodruhy.

Šestnáctitisícové město leží na břehu jezera Wakatipu. Ne náhodou je jeho partnerským městem americký Aspen nacházející se u Skalistých hor. Také on uchvacuje krásou a je zaměřený na adrenalinové sporty a zimní radovánky. V blízkosti města, u vrcholu Double Cone (2343 m), se nacházejí nejlepší lyžařské areály v zemi, Coronet Peak a The Remarkables. Opodál na poloostrově Kelvin Heights je osmnáctijamkové golfové hřiště (green fee 100 NZ dolarů).

—-KAPITOLA—-

Jezero Wakatipu

 Novozélandský Queenstown láká dobrodruhy.

Ledovcové jezero se nachází na Jižním ostrově, v regionu Otago. Na délku měří 77 kilometrů a je to nejdelší novozélandské jezero, s 291 kilometry čtverečními pak třetí největší. Jeho maximální hloubka činí 380 metrů a průměrná roční teplota 11,5 stupňů Celsia. Žijí v něm úhoři dlouhosrstí, pstruzi hnědí a duhoví a lososi. Maoři jej nazývali Whakatipu wai-maori. Na plavbu po jeho hladině se můžete vydat i s dvoušroubovým, padesát jedna metrů dlouhým parníkem TSS Earnslaw z roku 1912.

—-KAPITOLA—-

William Gilbert Rees (1827–1898)

 Novozélandský Queenstown láká dobrodruhy.

Zakladatel města, velšský badatel, první Evropan, který se zde usídlil. V roce 1861 postavil se svojí manželkou Frances první dům na břehu jezera. Když zde bylo objeveno naleziště zlata o rok později, dostal zaplaceno za část své farmy deset tisíc liber a přestěhoval se k vodopádům Kawarau.

—-KAPITOLA—-

Nejlepší burgery světa

 Restaurace Ferburger

Ve městě je kolem 150 barů a restaurací. Všem kraluje jedinečný Ferburger, kde se na místo čeká hodiny. Majitelé se pyšní, že pokud byste byli ve městě a nenavštívili jejich podnik, tak by to bylo stejné, jako kdybyste v Paříži nenavštívili Eiffelovu věž. Podle CNN zde připravují nejlepší burgery na světě, stojí od deseti do 15 NZ dolarů. Náš tip: Sweet Bambi (maso z divokého fiordlandského jelena, thajské švestkové chutney, hlávkový salát, rajče, červená cibule, česneková pasta).

—-KAPITOLA—-

Doppelmayrova gondola

 Novozélandský Queenstown láká dobrodruhy

Lanovka na vrch Bob´s Peak vypínající se bezprostředně nad městem byla otevřená v roce 1987. Její nástupní stanice je ve výšce 340 metrů nad mořem, výstupní v 790 metrech, celková délka je 730 metrů. Za hodinu přepraví v 35 čtyřmístných kabinkách 1100 lidí. Jednodenní jízdenka stojí v přepočtu 680 korun.

—-KAPITOLA—-

Čluny Jetboat

 Novozélandský Queenstown láká dobrodruhy.

Projížďka šílenou rychlostí člunem, který vynalezl Novozélanďan Bill Hamilton, je jednou z největších atrakcí. V lodi je namísto vodního šroubu umístěna pohonná jednotka, která plavidlu umožňuje klouzat i v místech, kde je pouze deset centimetrů hluboká voda. Do pohybu ho dává prudce stříkající voda z trysek na zádi, jejich natáčením se i ovládá. Plavba trvá hodinu a více (záleží na počasí a hladině vody v řece Shotover). Cena: v přepočtu 2100 korun.

Článek vyšel v magazínu Profit