5 věcí, které byste v kanceláři nehledali

19. července 2016, 17:50 - red
19. července 2016, 17:50

Za posledního čtvrtstoletí se kanceláře změnily k nepoznání. Souvisí to samozřejmě s vývojem kancelářské techniky. Zatímco v devadesátých letech k práci neodmyslitelně patřily stohy šanonů a počítače zabírající převážnou část stolu, dnes se nám kancelář v podobě tabletu a USB disku pohodlně vejde do tašky. A budoucí trendy jdou ještě dál.

Pracovní místa budoucnosti, tak lze nazvat současný směr, se kterým se budeme v kancelářských komplexech setkávat stále častěji. Moderní pracoviště se snaží čím dál více rozostřit rozdíly mezi tak zvanými tvrdými a měkkými zónami. „Vizionářsky pojaté kanceláře musejí ukazovat lidskou, přátelskou tvář,“ upozorňuje expert Jaromír Popek, spoluzakladatel firmy U1. Tyto kanceláře s „lidskou tváří“ usnadňují tvůrčí nápady, přičemž speciální měkké pracovní zóny podporují neformální setkávání kolegů a jejich tvůrčí spolupráci.

Kanceláře budoucnosti přispívají k soutěživosti a kreativitě a současně v nich bude vše po ruce – kávovar, voda, občerstvení, systémy pro zapojení elektrických spotřebičů, ale i pracovní pomůcky (přístup k dokumentům dotykovými technologiemi, bezkontaktní nabíjení atd.). Každý zaměstnanec bude mít díky škále mobilních řešení víceméně volný pohyb po kancelářích, takže bude jen na něm, kde přesně svoji pracovní dobu stráví a v jakém prostředí se mu bude pracovat nejlépe. Co tedy najdete v českých kancelářích, které sledují nejnovější trendy?

1. Jako v obýváku

Jednací místnosti už dávno nejsou plné nepohodlných židlí seskupených kolem jednoho velkého stolu. Ty, které jdou s dobou, vypadají jako obýváky, které by možná leckdo měl rád i doma. Podobně jako klasické obývací pokoje jsou i ty kancelářské rozděleny na jednotlivé menší zóny. „Najdete tam místo, kde trávíte svůj pracovní a jednací čas podstatně příjemněji a ve finále efektivněji než u klasického pracovního či jednacího stolu,“ vysvětluje Popek.

Ve firmě Kentico vypadá zasedací místnost jako obývací pokoj

Takové jednací místnosti najdete třeba ve společnosti Kentico: „Při zařizování nových kancelářských prostor jsme se rozhodli vyhnout neosobním prostorám typu open space. Kanceláře jsme uzpůsobili pro práci v týmech, kromě klasických zasedacích místností jsme jako místo setkávání zařídili i prostornou jídelnu a měkkou pracovní zónu, která připomíná útulný obývací pokoj,“ upřesňuje Gabriela Jakabová, HR & Office Manager ve společnosti Kentico.

2. Živá porada

Kdo sedí rád na dlouhých poradách, které jsou plné lidí a ne a ne skončit? Tomu se už v mnoha firmách snaží předejít tak zvanými brainstorm rooms. To jsou malé výklenky, místnůstky či mobilní buňky, používané pro rychlá a živá jednání. Dopustit na ně nedají třeba ve společnosti FEI, která ve své pobočce v Brně vyrábí elektronové mikroskopy.

Průchozí prostory firmy FEI slouží k setkávání a odpočinku

„Jiná firma, konkrétně Kentico, zase vybavila svá pracoviště spacími boxy s nejmodernější komunikační technologií. Není to rozmar kvůli módě, ale jsou užitečné, protože pracovníci komunikují s klienty v Austrálii a rozkládací sedačky jim pomáhají odlehčit od zátěže při zvládání práce v různých časových pásmech,“ říká Jaromír Popek.

3. Recepce vítá, neodrazuje

Vstup, případně recepce firmy jsou místem, s nímž se většina zákazníků z celé společnosti seznámí nejdříve. Měly by tedy firmu reprezentovat a vyjadřovat jejího ducha, nebo chcete-li firemní kulturu. V některých společnostech, které se zabývají pokročilou technologií a svá tajemství si pečlivě střeží, pak vstupní prostor slouží i jako místo pro jednání. Recepce by pak měla být pro toto využívání uzpůsobena po vizuální stránce, ale i z hlediska vybavení.

Na recepci firmy FEI můžete pořádat krátké schůzky

Takto využívají vstupní prostory například ve společnosti FEI vyrábějící elektronové mikroskopy. „Zóna u vstupu je velmi příjemná pro čekání i krátké schůzky. Prostor recepce tím mile ožívá, není průchozí, sterilní. Možnost setkávat se mimo běžné zasedací místnosti šetří čas nám i našim partnerům a klientům, kteří nemusí zbytečně podstupovat bezpečnostní proceduru,“ říká Markéta Janková ze společnosti FEI.

4. Bílá? Nejste v nemocnici

Kreativitu podněcují různé grafické a vizuální podněty, proto je dobré věnovat pozornost i této stránce. Jak na pracovní tempo působí výmalba, již většina firem zjistila. Málokterá ale v realizaci zajde dál. Propojení vizuální stránky s její funkčností zvolili třeba ve společnosti Madfinger games, kde pracují vývojáři počítačových her.

Společnost Madfinger obložila stěny protihlukovým akustickým obkladem

„Potřebují na pracovišti klid, proto stěny obložili protihlukovým molitanem, který má fialovou barvu. A jelikož se v IT branži hodně vyskytují kabely, pro oživení prostoru zvolila architektka netradiční kabelový strom, který umístila v centrální chodbě,“ doplňuje Popek.

Projděte si i další moderní kanceláře v přiložené galerii:

5. Příroda je příjemná všem

Rostliny jsou vítanou součástí pracoviště a to nejen v podobě polouschlého kapradí na parapetu. Pokud se mají zaměstnanci cítit v zaměstnání příjemně, měla by společnost investovat do zeleně a přírodních materiálů.

„Dnes už jsou květiny součástí celého konceptu kancelářských prostor. Nejedná se jen o velkoformátové designové květináče, které dnes najdeme téměř všude, ale třeba o zimní zahrady, kde rostliny rostou společně se společností. V takovém prostředí pracovník restartuje svou koncentraci,“ uzavírá Jaromír Popek z U1.

Recepce firmy U1 využívá přírodních materiálů

Kreativita v zóně
Měkké pracovní zóny jsou fenomén, s nímž přišly na přelomu tisíciletí IT firmy v čele s Apple. Příslušní ředitelé si tehdy správně spočítali, že programátor (a vlastně kterýkoli zaměstnanec), jenž dostane prostor pro interaktivní práci v neformálním prostředí, bude „nabuzenější“, kreativnější a hlavně produktivnější.
Přečtěte si tipy, jak si udržet vytoužené zaměstnání:

8 tipů, jak si udržet práci


Hodnocení

Zaujala Vás tato zpráva?
Ohodnoťte ji

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Mohlo by vás zajímat

Finance
Pozor na změnu záloh na zdravotním a sociálním u OSVČ v roce 2018
Vypočítejte si vaši čistou mzdu v roce 2018: liší se od té z roku 2017?
Jak zadat příkaz v bance, aby platba došla do konce roku 2017
Máte už novou dálniční známku?
Rostou ceny bytů i úrokové sazby. Koupit si vlastní byt je tak stále těžší!
Auta
BMW postaví u Sokolova nový polygon. Testovat na něm bude…
Škoda láká anglické záchranné složky na upravený Kodiaq a policii na rychlý Superb
Kvíz: Poznáte model auta jen podle fotky výfuku?
Značka Alpine je definitivně zpět. Renault v Dieppe odstartoval výrobu A110
Co udělá víc oktanů s výkonem tříválce 1.0 TSI? Naše dlouhodobá Škoda Fabia vám to ukáže
Technologie
Intel začíná brát vážně ovladače GPU. Lepší výkon a „launch driver“ pro Ōkami HD
Nejlepší mobil od LG je v Česku. V30 má příliš sebevědomovou cenu
Problémy? Nová konzole Ataribox byla na poslední chvíli odložena
Internet dostal velkou facku. V USA po dvou letech zrušili síťovou neutralitu
Dokonáno. Norský rozhlas jako první na světě ukončil FM vysílání
Hry pro příležitostné hráče