Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

Chill-out zony přímo v srdci společnosti otevřené pro zábavu, socializaci zaměstnanců i pro jednání a setkání celé společnosti Ysoft
Chill-out zony přímo v srdci společnosti otevřené pro zábavu, socializaci zaměstnanců i pro jednání a setkání celé společnosti Ysoft
Autor: Archiv

5 věcí, které byste v kanceláři nehledali

19. července 2016, 17:50 - red
Chill-out zony přímo v srdci společnosti otevřené pro zábavu, socializaci zaměstnanců i pro jednání a setkání celé společnosti Ysoft
Chill-out zony přímo v srdci společnosti otevřené pro zábavu, socializaci zaměstnanců i pro jednání a setkání celé společnosti Ysoft
Autor: Archiv
19. července 2016, 17:50

Za posledního čtvrtstoletí se kanceláře změnily k nepoznání. Souvisí to samozřejmě s vývojem kancelářské techniky. Zatímco v devadesátých letech k práci neodmyslitelně patřily stohy šanonů a počítače zabírající převážnou část stolu, dnes se nám kancelář v podobě tabletu a USB disku pohodlně vejde do tašky. A budoucí trendy jdou ještě dál.

Pracovní místa budoucnosti, tak lze nazvat současný směr, se kterým se budeme v kancelářských komplexech setkávat stále častěji. Moderní pracoviště se snaží čím dál více rozostřit rozdíly mezi tak zvanými tvrdými a měkkými zónami. „Vizionářsky pojaté kanceláře musejí ukazovat lidskou, přátelskou tvář,“ upozorňuje expert Jaromír Popek, spoluzakladatel firmy U1. Tyto kanceláře s „lidskou tváří“ usnadňují tvůrčí nápady, přičemž speciální měkké pracovní zóny podporují neformální setkávání kolegů a jejich tvůrčí spolupráci.

Kanceláře budoucnosti přispívají k soutěživosti a kreativitě a současně v nich bude vše po ruce – kávovar, voda, občerstvení, systémy pro zapojení elektrických spotřebičů, ale i pracovní pomůcky (přístup k dokumentům dotykovými technologiemi, bezkontaktní nabíjení atd.). Každý zaměstnanec bude mít díky škále mobilních řešení víceméně volný pohyb po kancelářích, takže bude jen na něm, kde přesně svoji pracovní dobu stráví a v jakém prostředí se mu bude pracovat nejlépe. Co tedy najdete v českých kancelářích, které sledují nejnovější trendy?

1. Jako v obýváku

Jednací místnosti už dávno nejsou plné nepohodlných židlí seskupených kolem jednoho velkého stolu. Ty, které jdou s dobou, vypadají jako obýváky, které by možná leckdo měl rád i doma. Podobně jako klasické obývací pokoje jsou i ty kancelářské rozděleny na jednotlivé menší zóny. „Najdete tam místo, kde trávíte svůj pracovní a jednací čas podstatně příjemněji a ve finále efektivněji než u klasického pracovního či jednacího stolu,“ vysvětluje Popek.

Práce i schůzky jsou příjemnější v neformálním prostředí, například ve firmě Kentico vypadá zasedací místnost jako obývací pokoj. ( Zdroj: Archív, Autor: Archív )
Ve firmě Kentico vypadá zasedací místnost jako obývací pokoj

Takové jednací místnosti najdete třeba ve společnosti Kentico: „Při zařizování nových kancelářských prostor jsme se rozhodli vyhnout neosobním prostorám typu open space. Kanceláře jsme uzpůsobili pro práci v týmech, kromě klasických zasedacích místností jsme jako místo setkávání zařídili i prostornou jídelnu a měkkou pracovní zónu, která připomíná útulný obývací pokoj,“ upřesňuje Gabriela Jakabová, HR & Office Manager ve společnosti Kentico.

2. Živá porada

Kdo sedí rád na dlouhých poradách, které jsou plné lidí a ne a ne skončit? Tomu se už v mnoha firmách snaží předejít tak zvanými brainstorm rooms. To jsou malé výklenky, místnůstky či mobilní buňky, používané pro rychlá a živá jednání. Dopustit na ně nedají třeba ve společnosti FEI, která ve své pobočce v Brně vyrábí elektronové mikroskopy.

Průchozí prostory ve firmě FEI slouží nejen k setkávání, ale i jako útulný oddělený prostor mezi výrobou a kancelářemi. ( Zdroj: Archiv, Autor: Archiv )
Průchozí prostory firmy FEI slouží k setkávání a odpočinku

„Jiná firma, konkrétně Kentico, zase vybavila svá pracoviště spacími boxy s nejmodernější komunikační technologií. Není to rozmar kvůli módě, ale jsou užitečné, protože pracovníci komunikují s klienty v Austrálii a rozkládací sedačky jim pomáhají odlehčit od zátěže při zvládání práce v různých časových pásmech,“ říká Jaromír Popek.

3. Recepce vítá, neodrazuje

Vstup, případně recepce firmy jsou místem, s nímž se většina zákazníků z celé společnosti seznámí nejdříve. Měly by tedy firmu reprezentovat a vyjadřovat jejího ducha, nebo chcete-li firemní kulturu. V některých společnostech, které se zabývají pokročilou technologií a svá tajemství si pečlivě střeží, pak vstupní prostor slouží i jako místo pro jednání. Recepce by pak měla být pro toto využívání uzpůsobena po vizuální stránce, ale i z hlediska vybavení.

Recepce FEI ožívá díky možnosti pořádat v ní krátké schůzky bez ztráty času pro návštěvníky, kteří by jinak museli projít registrací pro vstup dovnitř společnosti. ( Zdroj: Archív, Autor: Archív )
Na recepci firmy FEI můžete pořádat krátké schůzky

Takto využívají vstupní prostory například ve společnosti FEI vyrábějící elektronové mikroskopy. „Zóna u vstupu je velmi příjemná pro čekání i krátké schůzky. Prostor recepce tím mile ožívá, není průchozí, sterilní. Možnost setkávat se mimo běžné zasedací místnosti šetří čas nám i našim partnerům a klientům, kteří nemusí zbytečně podstupovat bezpečnostní proceduru,“ říká Markéta Janková ze společnosti FEI.

4. Bílá? Nejste v nemocnici

Kreativitu podněcují různé grafické a vizuální podněty, proto je dobré věnovat pozornost i této stránce. Jak na pracovní tempo působí výmalba, již většina firem zjistila. Málokterá ale v realizaci zajde dál. Propojení vizuální stránky s její funkčností zvolili třeba ve společnosti Madfinger games, kde pracují vývojáři počítačových her.

Ve společnosti Madfinger games potřebují IT experti klid na výrobu her, takže stěny obložili protihlukovým akustickým obkladem, který tvoří výraznou texturu prostředí. ( Zdroj: Archív, Autor: Archív )
Společnost Madfinger obložila stěny protihlukovým akustickým obkladem

„Potřebují na pracovišti klid, proto stěny obložili protihlukovým molitanem, který má fialovou barvu. A jelikož se v IT branži hodně vyskytují kabely, pro oživení prostoru zvolila architektka netradiční kabelový strom, který umístila v centrální chodbě,“ doplňuje Popek.

Projděte si i další moderní kanceláře v přiložené galerii:

5. Příroda je příjemná všem

Rostliny jsou vítanou součástí pracoviště a to nejen v podobě polouschlého kapradí na parapetu. Pokud se mají zaměstnanci cítit v zaměstnání příjemně, měla by společnost investovat do zeleně a přírodních materiálů.

„Dnes už jsou květiny součástí celého konceptu kancelářských prostor. Nejedná se jen o velkoformátové designové květináče, které dnes najdeme téměř všude, ale třeba o zimní zahrady, kde rostliny rostou společně se společností. V takovém prostředí pracovník restartuje svou koncentraci,“ uzavírá Jaromír Popek z U1.

Recepce U1 v kombinaci surového dřeva a moderních prvků udělá dojem na každého příchozího. Je vytvořená použitím kartovaného dřeva bez povrchové úpravy původní technologií. ( Zdroj: archiv, Autor: Archiv )
Recepce firmy U1 využívá přírodních materiálů

Kreativita v zóně
Měkké pracovní zóny jsou fenomén, s nímž přišly na přelomu tisíciletí IT firmy v čele s Apple. Příslušní ředitelé si tehdy správně spočítali, že programátor (a vlastně kterýkoli zaměstnanec), jenž dostane prostor pro interaktivní práci v neformálním prostředí, bude „nabuzenější“, kreativnější a hlavně produktivnější.
Přečtěte si tipy, jak si udržet vytoužené zaměstnání:

8 tipů, jak si udržet práci

Žena se protahuje během pracovního dne v kanceláři ( Zdroj: Shutterstock, Autor: Shutterstock )


Čtěte také

Ilustrační foto

Za kolik peněz se dá normálně žít? Minimální důstojná mzda přesahuje 31 tisíc korun

V debatě o výši mezd, respektive minimální mzdy, často zaniká otázka, kolik peněz je…

12. prosince 2019

 Předseda ODS Petr Fiala

Vzdejte se funkce premiéra do vyřešení svých problémů, vyzvala ODS Babiše

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš by se měl podle opoziční ODS vzdát do vyřešení svých…

12. prosince 2019

 Rumunský větrný park ČEZ Fantanele - Cogealac

Porcování ČEZ. Rumunský majetek české firmy si chtějí rozdělit tamní státní společnosti

Státem kontrolovaná společnost Hidroelectrica, která je největším výrobcem elektřiny v…

12. prosince 2019

 Předčasné volby ve Velké Británii - ilustrační foto

Průvodce britskými volebními sliby. Labouristé chtějí radikální změny, konzervativci rychlý brexit

Co se dá komu slíbit aneb Brouzdání britskými volebními sliby.

12. prosince 2019

 Šéf Amazonu Jeff Bezos

Amazon bude dál sloužit Pentagonu. To chce klid, vzkazuje Bezos zaměstnancům

Zakázky pro ministerstvo obrany a další silové složky čelí dlouhodobé kritice ze strany…

12. prosince 2019

Sdílení

Líbí se Vám tento článek?
Sdílejte ho

Hodnocení

Zaujal Vás tento článek?
Ohodnoťte ho

Loading

Děkujeme za Vaše hodnocení

Komentáře

Finance
Vstupenky jako dárek? Pozor na překupníky
Jsou čeští hokejisté v NHL na ústupu?
Nové ceny elektřiny 2020. Státem regulovaná položka zdražuje o 1,3 %
Nemám dovolenou, ale firma ji nařídila. Co teď?
Jak na zimu zabezpečit chalupu
Auta
Test Kawasaki W800 Street: Síla starých vín
Videodojmy: Hyundai Tucson N Line ukazuje sportovní stránku nošovického SUV
Porsche má na Taycan už 30 tisíc objednávek. To téměř odpovídá roční produkci 911
Mercedes-Benz představuje druhou generaci modelu GLA. K dispozici bude i jako elektromobil
EAV uvádí na trh první modulární vozidlo eCargo
Hry pro příležitostné hráče