5 kroků k efektivní úspoře v domácnosti - Euro.cz

Přihlášení

5 kroků k efektivní úspoře v domácnosti

,
5 kroků k efektivní úspoře v domácnosti
Zdroj: Shutterstock
Komerční sdělení

Zdá se vám, že platíte každý měsíc za provoz domácnosti více finančních prostředků? Možná se nebude jednat pouze o zdání, ale nemilou realitu. Zbývají vám samozřejmě dvě možnosti. Buď se smířit s nepříjemnou situací, anebo bojovat, a to všemi prostředky. Cesta k úspoře v domácnosti je poměrně trnitá a vede přes několik důležitých kroků. Podívejme se na ně mnohem podrobněji, třeba se i vám otevřou oči a celkové finanční zatížení vaší domácnosti se rapidně sníží.

LED technologie v hlavní roli

Už vás štve, když děti neustále nechávají rozsvícená světla ve svém pokoji, koupelně anebo jiných pokojích? Bodejť by ne! Klasické vláknové wolframové žárovky spotřebují neskutečnou porci elektřiny. Vždyť už samotný princip jejich fungování je hodně nehospodárný. Pracují tak, že se žhaví wolframové vlákno, jež následně slouží jako světelný zdroj. Celkem 95 % energie jde při tomto procesu na vytváření tepla. Na svícení tedy připadne pouhých 5 %, což je skutečně velmi málo. Optimální je tedy sáhnout po LEDkách. Tato technologie funguje v podstatě přesně obráceně, kdy hlavní porce energie putuje do světla a nikoli do tepla. Vůbec jim nevadí neustálé blikání, takže mohou bez problémů fungovat i jako součást světel ovládaných fotobuňkou. Obecně se hovoří o výdrži až 50 000 hodin, což je několikanásobek oproti standardním žárovkám. Ušetřit můžete až 80 % energie. Jisti si můžete být i vysokou bezpečností provozu. Nevytváří se teplo, takže okolo žárovky se nevzniká žádný velký žár. Ochrana proti požáru je také tím pádem řešena mnohem jednodušeji. Když už se LED žárovka pokazí, není problém ji reklamovat. Vztahuje se k ní standardní záruka v době trvání 2 let.
Vytápění musí být ekonomické

Další doslova černou díru na peníze v domácnosti představuje vytápění interiéru. Příčina tkví prakticky pokaždé ve dvou aspektech. Jsou jimi nevhodné zateplení objektu a vlastnictví staršího kotle. Prvně jmenovaná příčina se dá odstranit, nicméně stát bude hodně peněz. Vždy je výhodnější začít s výměnou tepelného zdroje. Na trhu se nachází spousta kotlů jak na plyn, tak i na tuhá paliva anebo elektrokotlů. Jakousi zlatou střední cestou jsou kondenzační kotle, jež jsou z pohledu provozu vcelku úsporné, a pořizovací cena na rozdíl od takového tepelného čerpadla není nijak výrazně astronomická.
Ostatní alternativy úspory

Cesty k úsporám mohou být nejrůznější. Není od věci pokusit se ušetřit také na pravidelných nákupech, které realizujete. Jen si vzpomeňte na veškeré nakupované věci od potravin až po elektroniku a ostatní sortiment nutný pro provoz domácnosti. Tradičně se využívají mnohé slevové kódy, kupony anebo jiné akce. Všechny najdete pohromadě na portálu https://buykers.com/cz/