Trabant je uzavřená kapitola, říká cestovatel Dan Přibáň - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Trabant je uzavřená kapitola, říká cestovatel Dan Přibáň

Vladimír Ira,
Trabant je uzavřená kapitola, říká cestovatel Dan Přibáň
Zdroj: Jan Mihaliček/Euro

Fungujeme jako kapela, která vydá nové album a jezdí na turné, říká cestovatel a filmař Dan Přibáň.

Pět procestovaných světových kontinentů a pět úspěšných dokumentárních filmů. Cestovatel, filmový producent a náčelník dobrodružných výprav Dan Přibáň připomněl Čechům, jak snadné je cestování, a ukázal jim, že osvobození se od korporátního stylu života je možné.

Kde se vzal nápad cestovat trabantem a zároveň z těch cest točit filmy?

Vzniklo to naprosto přirozeně. Od devadesátých let jsem točil amatérské filmy a hodně mě bavila technika okolo filmu. Původně jsme s trabantem nikam jet nechtěli, ale poté, co jsme byli stopem v Egyptě nebo lezli na Ararat v Turecku, jsme vymysleli přejezd Afrikou nějakým velkým teréňákem. Myšlenka nám vydržela jen do doby, než jsme zjistili, že nikdo z nás žádný teréňák nemá. Z hecu jsem nahodil v diskusi trabant. A vzhledem k tomu, že nám každý říkal, že je to špatný nápad a rozhodně to nejde, utvrdili jsme, že trabantem pojedeme.

K točení filmů z cest mě inspirovaly cestopisy z Long Way Round s Ewanem McGregorem a Charleyem Boormanem. Původně jsme si mysleli, že jen natočíme záběry z cest a pak je sestříháme, ale už z našeho amatérského natáčení jsme věděli, že to takhle nefunguje. Takže jsme museli cestu přizpůsobit i natáčení filmu. Často se mě na přednáškách ptají, jestli je důvodem cesty samotná cesta, nebo film. Já to ale nejsem schopen oddělit. Obojí je stejně důležité. Zároveň mě na tom bavilo mediální propojení a moje novinařina.

Cestujete v době korony po Čechách?…

Článek je součástí sekce Premium a je dostupný jen pro předplatitele

Už máš předplatné?