10 nejdražších obrazů světa - Page 11 of 11 - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

10 nejdražších obrazů světa

, Barbora Košňarová,
10 nejdražších obrazů světa
Zdroj: shutterstock.com

1. místo – Salvator Mundi

Nejdražším obrazem světa se 15. listopadu 2017 stalo veledílo s názvem Salvator Mundi, které pochází z dílny italského renesančního malíře Leonarda da Vinci. V průběhu aukce v newyorské aukční síni Christie´s tuto malbu získal korunní princ Saudské Arábie Mohammed bin Salmán, který dílo zakoupil jménem Instituce kultury a cestovního ruchu v Abu Dhabi. Zaplatil za něj rekordních 450,3 milionu dolarů, což bylo v přepočtu neuvěřitelných 9,7 miliardy korun.

 Leonardo da Vinci - Salvator Mundi

Dílo s názvem Salvator Mundi pochází z doby kolem roku 1500. Na obraze je Ježíš Kristus oblečený v renesančních šatech. Zatímco zdviženou pravou rukou s překříženými prsty uděluje požehnání, v levé ruce drží průhlednou křišťálovou kouli. Podle dobové představy malba zobrazuje Ježíše jako zachránce světa a vládce všehomíru.

Ačkoliv je známo asi 20 verzí tohoto díla, které vytvořili Leonardovi studenti, samotný originál považovali lidé po dlouhá léta za ztracený. V roce 2005 zakoupili obchodníci s uměním v americkém New Orleans tmavý poškozený obraz, o kterém si mysleli, že by mohl pocházet z renesanční doby. Po zbavení přemaleb a celkovém zrestaurování bylo dílo nejprve přisuzováno jiným umělcům, později se ovšem většina odborníků shodla na tom, že se jedná o původní obraz Leonarda da Vinci.

Ohodnoťte tento článek
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Diskuze