10 nejdražších fotografií, které kdy byly prodány - Page 9 of 11 - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

10 nejdražších fotografií, které kdy byly prodány

, Barbora Košňarová,
10 nejdražších fotografií, které kdy byly prodány
Zdroj: shutterstock.com

3. místo – Spiritual America

Pravděpodobně nejkontroverznější ze všech deseti nejdražších prodaných fotografií je snímek Spiritual America z roku 1981. Ten byl roku 2014 prodán v newyorském aukčním domě Christie´s za 3 973 000 amerických dolarů, což bylo v přepočtu více než 80 milionů korun.

 Spiritual America

A proč že je tento snímek tak kontroverzní? Zachycuje totiž známou herečku Brooke Shields, která pózuje nahá ve vaně ve věku pouhých deseti let. Sérii takových fotografií pořídil roku 1976 komerční fotograf Gary Guss, se kterým se později matka herečky soudila, ačkoliv mu předtím poskytla výhradní práva na šíření těchto snímků. Stala se z toho velká kauza, a i přes to, že fotografie nikdy nebyly oficiálně zveřejněny v médiích, dostal se k nim Richard Prince, kterého zcela uchvátily.

V souladu se stávající technikou refotografie si Prince snímek nahé dětské hvězdy zdokumentoval na diapozitiv a rozhodl se z něj učinit vrcholné dílo jeho příští výstavy. Údajně tak chtěl poukázat na to, jak fotografové manipulují s diváky prostřednictvím inscenované touhy. Díky tomu se ve světě umění proslavil jako velký provokatér, kterého někteří lidé obdivovali, ale mnozí jím ze stejného důvodu spíše pohrdali.

Ohodnoťte tento článek
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Diskuze