10 nejdražších fotografií, které kdy byly prodány - Page 6 of 11 - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

10 nejdražších fotografií, které kdy byly prodány

, Barbora Košňarová,
10 nejdražších fotografií, které kdy byly prodány
Zdroj: shutterstock.com

6. místo – Dead Troops Talk

Na šesté příčce v žebříčku nejdražších fotografií se umístil snímek s názvem Dead Troops Talk (A vision after an ambush of a Red Army patrol, near Moqor, Afghanistan, winter 1986) neboli Mrtvé vojsko promlouvá. Pořídil ho kanadský umělec Jeffrey Wall a v květnu 2012 byl v newyorském domě Christie´s prodán za 3 666 500 amerických dolarů. V přepočtu se jednalo o více než 71 milionů korun.

 Dead Troops Talk

Jeffrey Wall se do povědomí milovníků umění dostal především díky svým panelům s podsvícenými diapozitivy. Jeho tvorba se vyznačuje tím, že kombinuje a staví vedle sebe umělecké historické odkazy s jemnými koncepčními strategiemi, čímž lidem nabízí kritiku moderní společnosti.

Na první pohled se může fotografie Dead Troops Talk zdát poměrně obyčejná. Co je na tomto válečném snímku tak speciálního, že dokázal zaujmout bohaté sběratele umění? Pravděpodobně to, že se jedná o složitou, ale zcela fiktivní scénu, která se podobá spíše válečné malbě. Vojáci na bojišti přicházejí zpět k životu, vyjadřují řadu emocí od pobavení až po zmatení a působí více zaměstnaní mezilidskými vztahy než historickým významem vlastních činů.

Ohodnoťte tento článek
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Diskuze