10 nejdražších fotografií, které kdy byly prodány - Page 11 of 11 - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

10 nejdražších fotografií, které kdy byly prodány

, Barbora Košňarová,
10 nejdražších fotografií, které kdy byly prodány
Zdroj: shutterstock.com

1. místo – Phantom

První příčka v žebříčku nejdražších fotografií, které kdy byly prodány, údajně patří tajemnému snímku s názvem Phantom. Ten prý zakoupil neznámý sběratel umění za neuvěřitelnou sumu 6 500 000 amerických dolarů, což je v přepočtu necelých 150 milionů korun. Jelikož si však nový majitel přál zůstat v anonymitě, prodej fotografie za rekordní částku nikdy nebyl oficiálně potvrzen a ve světě umění zůstává zdrojem vášnivých debat.

 Phantom

Autorem nejdražšího snímku je Peter Lik, jehož rodiče po druhé světové válce odešli z Československa a přestěhovali se do Austrálie. Svou vášeň pro fotografování objevil již v útlém věku, když v osmi letech dostal skříňovou fotografickou kameru Kodak Brownie. Mezi jeho nejvýznamnější díla se řadí snímky s poetickými názvy One, Eternal Modus nebo Illusion, za které sběratel neváhal zaplatit více než milion dolarů.

Fotografie označená jako Phantom ve skutečnosti představuje černo-bílou verzi původního barevného snímku, který autor nazval Ghost. Zachycuje Antelope Canyon v Arizoně, kde světlo vykouzlilo jakýsi magický odraz.

Ohodnoťte tento článek
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
Diskuze