Kurzovní lístek ČNB - Česká národní banka - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Kurzovní lístek ČNB – Česká národní banka

Všechny kurzovní lístky:

Měna Kód Stát Mn. Kurz k CZK Změna CZK Změna %
americký dolar USD kurz americký dolar USA 1 21.445 nárůst 0 0 %
euro EUR kurz euro EU 1 25.5 nárůst 0 0 %
britská libra GBP kurz britská libra Velká Británie 1 29.951 nárůst 0 0 %
švýcarský frank CHF kurz švýcarský frank Švýcarsko 1 23.674 nárůst 0 0 %
japonský jen JPY kurz japonský jen Japonsko 100 19.556 nárůst 0 0 %
dánská koruna DKK kurz dánská koruna Dánsko 1 3.428 nárůst 0 0 %
norská koruna NOK kurz norská koruna Norsko 1 2.442 nárůst 0 0 %
švédská koruna SEK kurz švédská koruna Švédsko 1 2.503 nárůst 0 0 %
kanadský dolar CAD kurz kanadský dolar Kanada 1 17.244 nárůst 0 0 %
australský dolar AUD kurz australský dolar Austrálie 1 15.805 nárůst 0 0 %
polský zlotý PLN kurz polský zlotý Polsko 1 5.588 nárůst 0 0 %
maďarský forint HUF kurz maďarský forint Maďarsko 100 7.139 nárůst 0 0 %
chorvatská kuna HRK kurz chorvatská kuna Chorvatsko 1 3.4 nárůst 0 0 %
ruský rubl RUB kurz ruský rubl Rusko 100 29.408 nárůst 0 0 %

Podrobný kurzovní lístek České národní banky. V něm naleznete aktuální kurzy hlavních světových i některých exotických měn. Dále je z lístku možné vyčíst, zda konkrétní měna za poslední den vůči české koruně posílila, či naopak klesla, a to jak v absolutních, tak relativních hodnotách. Ačkoliv přímo u ČNB si žádný běžný spotřebitel své peníze směnit nemůže, je tento kurzovní lístek velice cenným zdrojem informací, neboť se od něj odvíjejí nákupní i prodejní kurzy vyhlašované jednotlivými komerčními bankami.

Česká národní banka je vrcholným orgánem České republiky vykonávajícím dohled nad tuzemským finančním trhem. Sídlí v Praze a jejím hlavním cílem je péče o cenovou stabilitu, s níž se ruku v ruce pojí snaha o udržitelný hospodářský růst. Podporuje obecnou hospodářskou politiku vlády, není-li to v rozporu s jejím hlavním cílem, ačkoliv jako taková je ČNB pochopitelně nezávislá.

Kromě určování měnové politiky patří mezi její další kompetence též vydávání bankovek a mincí, vedení účtů jednotlivým komerčním bankám, zdravotním pojišťovnám či organizačním složkám státu, udělování bankovních licencí, stanovování pravidel pro provádění platebního styku a mnoho dalšího.

Byla založena v roce 1993, přičemž za tu dobu se v jejím čele vystřídalo celkem pět guvernérů. Ty tradičně jmenuje stejně jako ostatní členy bankovní rady prezident České republiky. Aktuálním guvernérem ČNB je Jiří Rusnok, jenž centrální banku vede o července roku 2016.

V nedávné minulosti si centrální banka vysloužila kritiku z nejrůznějších stran ohledně zavedení takzvaných devizových intervencí. Prostřednictvím oslabené koruny, jenž byla uměle udržována na hranici ne nižší než 27 korun za euro, chtěla dosáhnout vytyčené dvouprocentní inflace.

Po skončení intervencí před dvěma lety začala k nelibosti většiny spotřebitelů postupně zvyšovat základní úrokovou sazbu, od níž se odvíjejí i sazby poskytované v případě sjednávání úvěrů u běžných komerčních bank. Aktuálně dosahuje výše 1,75 procent.