Zájem o bitcoin v Česku roste. K dalšímu rozvoji v oblasti kryptoměn má pomoci vznik nové komunity - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Zájem o bitcoin v Česku roste. K dalšímu rozvoji v oblasti kryptoměn má pomoci vznik nové komunity

, Tomáš Bohuslav,
Zájem o bitcoin v Česku roste. K dalšímu rozvoji v oblasti kryptoměn má pomoci vznik nové komunity

Česká republika byla, je a bude kryptoměnovou velmocí. Alespoň tak to vidí Martin Kohut, senior kryptokonzultant investiční společnosti WCA Holding specializující se na jejich těžbu prostřednictvím automatizovaného systému Cloud Mining. Ta nyní rozjíždí projekt, jehož smyslem je vytvoření nové komunity, která bude sloužit k předávaní informací mezi odborníky a laiky. Přihlásit se může každý, koho kryptoměny lákají, případně se o této mnohdy stále neprobádané oblasti chce dozvědět něco nového.

Když v průběhu roku 2017 cena bitcoinu raketově rostla, začali se o svět kryptoměn zajímat i ti, kteří až do té chvíle neměli ponětí, že něco takového vůbec existuje. Po rekordních hodnotách atakujících hranici 20 tisíc dolarů sice s příchodem loňského roku následoval strmý pád, na jehož konci se prodával za „pouhých“ 3 650 dolarů, od té doby už ale opět s menšími či většími výkyvy roste. Jeho aktuální hodnota pak činí něco málo přes 11 tisíc.

A podobný trend lze vysledovat, i co se týče počtu spekulantů, kteří s těmito měnami obchodují. „Zájem je každým rokem větší a koreluje s růstem bitcoinu. Pokud jeho cena stoupá, zájemci přibývají, když cena klesá, nadšenců ubývá,“ přiznává Kohut.

A právě tato skutečnost evokuje společnosti, jakými je i WCA Holding, k vymýšlení zcela nových příležitostí, prostřednictvím kterých chtějí tento svět přiblížit široké veřejnosti.

„Nápad spustit portál pro edukaci v ‚kryptu‘ jsme měli již dávno před posledním růstem. Doufali jsme, že se cena začne zvedat později, a my se na to stihneme lépe připravit, ale tyto věci prostě nenaplánujete,“ vysvětluje.

A jak že vlastně zamýšlená komunita bude vypadat a kdo všechno se do ní bude moct připojit?

„Komunita je určena pro každého, koho kryptoměny zajímají, nebo se o nich teprve chce něco dozvědět. Máme cíl propojit nejlepší odborníky na krypto a předat komunitě maximum jejich znalostí. Jsem přesvědčen o tom, že každý si najde to své, co ho zajímá,“ podotýká Kohut.

Pakliže se začátečník stane součástí komunity, bude se zde moci například dozvědět, co vlastně bitcoin, potažmo kryptoměny obecně jsou, kde a jak si je opatřit, co vše je k tomu potřeba, jak probíhá samotné obchodování a spousty dalších velice užitečných rad.

Díky kryptoměnám se bude lidem žít lépe

Cílem komunity je podle Kohuta pokud možno změnit zaběhlé zvyklosti Čechů, kteří – co se spekulací s finančními komoditami týče – platí ve srovnání s ostatními za spíše konzervativní národ:

„Věřím tomu, že postupem času, jak se bude v Česku zvedat finanční gramotnost, lidé budou ve větší míře využívat investiční produkty a začnou i více spekulovat s kryptoměnami. Budeme se snažit, abychom tento proces urychlili, vzdělávali širokou veřejnost a pomohli jim žít lépe a svobodněji.“

Nejedná se o investici, nýbrž spekulaci

Řada lidí vidí v bitcoinu především jakousi alternativní formu jinak běžně užívaného platidla, tuto mylnou domněnku se jim však Kohut snaží vyvrátit. Argumentuje tím, že „není přece možné, aby vám například přišla výplata v BTC a v polovině měsíce byste z její hodnoty měli polovinu…“

Za investici jako takovou jej ovšem prý rovněž označit nejde.

„I když za každou kryptoměnou stojí nějaká komunita, nadace, případně firma, byl bych s tímto velice opatrný. Pořád je to spíše spekulace, přestože Bitcoin byl navrhnut oproti klasickým měnám jako deflační – jeho celkové množství je předem známé a konečné. Proto může být dlouhodobá spekulace na jeho růst zajímavou alternativou například proti zlatu,“ dodává.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze