Půlení bitcoinu se blíží. Firmy soutěží o nejziskovější hardware - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Půlení bitcoinu se blíží. Firmy soutěží o nejziskovější hardware

,
Půlení bitcoinu se blíží. Firmy soutěží o nejziskovější hardware
Zdroj: Marko Ahtisaari CC BY-SA via Flickr

Čínské firmy, jež vyrábějí hardware pro těžbu kryptoměn, soutěží o to, kdo na trh dodá více nejvýkonnějších a zároveň nejziskovějších strojů ještě před termínem půlení odměn pro vytěžení bitcoinu. Výrobcům ztěžuje dodávky rozšíření koronaviru v Asii.

Boj o to, kdo na trh dodá nejlepší hardware pro těžbu bitcoinů, mezi sebou svádí dvě čínské firmy. Rozhodující je pro těžaře termín 12. května, kdy se odměny za vytěženou nejrozšířenější kryptoměnu světa sníží na polovinu.

Vlastnictví co nejšpičkovějšího těžebního rigu (počítače s grafickými kartami) bude rozhodovat o tom, zda se těžba bude ekonomicky vyplácet.

Firma z Pekingu Bitmain představila novinku AntMiner S19 a S19 Pro, které mají rychlost potvrzování transakcí 110 terahashů za vteřinu (TH/s). Energetickou náročnost uvádí 29,5 wattů na terahash (W/T).

Web Coindesk tvrdí, že tyto stroje by v dnešní době měly být nejziskovějšími zařízeními na těžbu bitcoinů na trhu. Problém je ale v jejich dostupnosti pro zájemce. Čipy pro modely Bitmain S19 vyrábí tchajwanská firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC).

Druhým nejvýkonnějším strojem je model WhatsMiner M30S od společnosti MicroBT z čínského Šen-čenu. Hashrate má 86 TH/s a spotřebu energie uvádí 38 W/T. Dostupný bude až po 20. březnu. Čipy do zařízení dodává jihokorejská společnost Samsung.

V souvislosti s rozšířením koronaviru v regionu se výrobci dostávají do logistických potíží. Velké objednávky by mohly být uspokojeny až v červnu, tedy v době, kdy bude odměna pro těžaře poloviční (za nově ověřený blok se odměna sníží ze 12,5 BTC na 6,25 BTC).

Údaje ze stránek BTC.com ukazují, že těžba bitcoinů v lednu stagnovala a v současnosti se pohybuje na stejné úrovni jako 28. ledna. To ukazuje na to, že se aktivita těžařů nezvyšuje, jak se původně očekávalo. Po snížení odměn na polovinu bude muset většina těžařů skončit, pokud nebude schopna přejít na nejvýkonnější hardware, zdůraznil Coindesk.

Zdroje: coindesk.com, bitcoinblockhalf.com, btc.com

Z rubriky Kryptoměny dále čtěte:

Koronavirus dělá vrásky těžařům bitcoinu. Některé farmy v Číně musely zavřít

Guvernér francouzské centrální banky: Kryptoměny ano, ale jen v rukou státu

Kryptoměny i soukromé půjčky. Rok 2020 bude letopočtem „odvážných“ investorů

Kryptoskandál ze Švýcarska se rozjasňuje. Envion podvedl 37 tisíc důvěřivců