Výběr zpráv Protextu ČTK

Protext ČTK

Průmysl není jen továrna s komínem

Proběhla konference k tématu podpora kulturních a kreativních průmyslů.

Potřebujete pro své plány peníze skutečně rychle? Rychlá půjčka to umí

Rychlá půjčka bývá obvykle spojována spíše s mini úvěry na pár dnů, které sjednáte online…

Vychází druhý díl sběratelské lahůdky Kronika první republiky 1919

Na půdě České národní banky byla slavnostně představena Kronika první republiky, díl 1919…

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: CC BY-ND 2.0: bloomsberries via Flickr

Programátor zpronevěřil bitcoiny za 16 milionů korun. Soud ho pravomocně potrestal devíti lety vězení

10. října, 13:27 - čtk
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: CC BY-ND 2.0: bloomsberries via Flickr
10. října, 13:27

Rozsudek Krajského soudu v Brně, který poslal programátora Tomáše Jiřikovského za zpronevěru virtuální měny bitcoin v hodnotě přes 16 mil. Kč na devět let do vězení, je pravomocný. Muž se proti němu neodvolal. Soud ve věci po zásahu Nejvyššího soudu rozhodoval podruhé, Nejvyšší soud totiž vyhověl dovolání obžalovaného a věc prvoinstančnímu soudu vrátil zpět.

Muži hrozil trest osm až 12 let. Podle žalobce Jiřikovský v průběhu roku 2013 provozoval internetový obchod Sheep Marketplace, česky Ovčí tržiště, které fungovalo jako neveřejný web. Pomocí virtuální měny bitcoin se na něm podle státního zastupitelství obchodovalo hlavně s drogami. Z každé platby plynula provize, která podle žalobce putovala obžalovaném, soud ji vyčíslil zhruba na milion korun. Podle žalobce Jiřikovský také jako provozovatel zmíněného obchodu z více než pěti tisíc adres bitcoinových uživatelů odcizil bitcoiny v hodnotě přes 16 milionů korun a převedl je na svou soukromou adresu.

Krajský soud muži v říjnu 2017 uložil trest devět let vězení, olomoucký vrchní soud mu trest po odvolání ještě o půl roku zvýšil. Nejvyšší soud po dovolání ale letos na jaře Jiřikovského osvobodil, mimo jiné požadoval přesněji vyčíslit, kolik peněz muž nelegálně získal.

Na začátku září krajský soud v rozsudku sumu z provizí vyčíslil na 1,1 milionu korun. Muži uložil devítiletý trest, a to za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami, trestný čin krádeže soud překvalifikoval na zpronevěru. Státní zástupce se po vyhlášení rozhodnutí vzdal odvolání, Jiřikovský se nevyjádřil. Odvolání nakonec nepodal, rozsudek tedy nabyl právní moci.


Advokát Ko