Guvernér francouzské centrální banky: Kryptoměny ano, ale jen v rukou státu - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Guvernér francouzské centrální banky: Kryptoměny ano, ale jen v rukou státu

,
Guvernér francouzské centrální banky: Kryptoměny ano, ale jen v rukou státu
Zdroj: Profimedia.cz

Šéf francouzské centrální banky François Villeroy de Galhau uznal užitečnost digitálních alternativ tradičních měn. Kryptoměny ale podle něj mají být vydávány centrálními bankami.

Bankéř v rozhovoru se stanicí Inter Radio připustil, že centrální banky eurozóny se chystají s digitálními měnami experimentovat. Villeroy vidí kryptoměny jako odpověď na rychle se vyvíjející technologie a také na potřebu bank, které hledají alternativu k hotovostním transakcím. Některé státy mají podle něj k použití kryptoměn blíže než ostatní.

Například ve Švédsku a Nizozemí lidé používají při placení stále méně hotovost a úřady zvažují, zda občanům dát právo na digitální měnu, řekl bankéř. Digitální měny musí být stejně kvalitní jako ty tradiční a zejména za nimi musí stát centrální banky, myslí si Villeroy. Na otázku, zda mohou být za digitálními měnami soukromé společnosti, odpověděl, že „měna nemůže být soukromá, peníze jsou veřejným statkem“.

Mají mít centrální banky monopol na digitální měny?

Zájem států a vlád o kryptoměny vzrostl poté, co americká technologická společnost Facebook loni v červnu oznámila plány na vlastní digitální měnu s názvem libra. Od ohlášení projektu ho opustilo mnoho důležitých partnerů. Jako poslední v lednu oznámil konec spolupráce Vodafone.


Kryptoměny i soukromé půjčky. Rok 2020 bude letopočtem „odvážných“ investorů

Asijská kryptoměna ADR


Plány Facebooku sledují politici, centrální bankéři i regulátoři ve Spojených státech i v Evropě se znepokojením. Obávají se vlivu digitální měny na finanční stabilitu. Německo, Francie a Itálie se zasazují o zákaz používání libry v Evropské unii.

Vlastní kryptoměnu připravuje také Čína. Podle informací agentury Reuters Peking urychlil přípravy v reakci na kroky Facebooku. Čínská centrální banka zkoumá možnost provozování vlastní digitální měny již od roku 2014. Jejím cílem je snížení nákladů na oběh bankovek, větší kontrola nad zásobováním trhu penězi a také zvýšení objemu mezinárodních transakcí. Digitální jüan nebude zatížen bankovními poplatky ani omezen hranicemi. Podle lednového vyjádření centrální banky jsou přípravy na spuštění téměř hotové.

Z rubriky Kryptoměny dále čtěte:

Kryptoskandál ze Švýcarska se rozjasňuje. Envion podvedl 37 tisíc důvěřivců

Rusové dluží za elektřinu skoro 300 miliard. Účty má pohlídat blockchain

Objem obchodů s kryptoměnami v Česku dosáhne tři miliardy korun. Bitcoin drží neotřesitelnou pozici

Unicef přijímá dary v bitcoinech. Pomoc dětem bude rychlejší, slibuje

České kryptoměnové bankomaty General Bytes dobývají svět. Obsluhují třetinu trhu

Čína se obává nástupu libry od Facebooku. Chystá vlastní kryptoměnu

Jak ochránit kryptoměny? Antivir, 2FA a hardwarová peněženka jsou základ

Exmanažer PPF Bodlák staví s čínským miliardářem a německým bankéřem první kryptobanku na světě

 Šéf společnosti Carduus Asset Management Pavel Bodlák