Zlato opět ukazuje svou sílu. Kvůli válce na Ukrajině významně posiluje - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Zlato opět ukazuje svou sílu. Kvůli válce na Ukrajině významně posiluje

,
Zlato opět ukazuje svou sílu. Kvůli válce na Ukrajině významně posiluje
Zdroj: Shutterstock
Komerční sdělení

Konflikt Ukrajiny a Ruska zamával s finančními trhy a mnozí investoři přesunují svoji pozornost od akcií k bezpečnějšímu zlatu. Více než kdy jindy se ukazuje, že zlato slouží v dobách krize jako bezpečný přístav.

Cena zlata se aktuálně pohybuje kolem 1 850 dolarů za trojskou unci (Oz), přičemž za poslední dva roky je to již poněkolikáté.

Zlato uchovává hodnotu peněz

Zlato funguje jako uchovatel hodnoty tisíce let. Ve světě se nenajde žádná papírová měna, která by měla tak dlouhou minulost a stále existovala. I když vás může děsit jeho současná cena a její výkyvy, je potřeba si uvědomit, že se v daném ohledu rozhodně nejedná o ten nejdůležitější údaj. Tím je fakt, že se člověk stane vlastníkem kovu, který v dobách krize ochrání jeho úspory před inflací.


Upozornění:

Tento článek není investičním doporučením ani radou, jedná se pouze o názor autora na současnou situaci na trzích. U investic je dobré mít vždy na paměti, že jejich historická výkonnost není ukazatelem ani zárukou výkonnosti v budoucnu. Hodnota investic může klesat i stoupat a návratnost investic není zaručena.


O tom, že zlato je využíváno jako záchranný prostředek, dostatečně výmluvně hovoří minulost. Stačí se podívat do té poměrně nedávné. V dubnu roku 1945 v Berlíně bylo za něj možné pořídit léky, potraviny nebo odejít z bombardovaného města.

Mimo to má také sběratelskou hodnotu, zejména v případě investičních mincí nebo medailí vydávaných v limitovaných edicích.

Nebojte se investovat do drahých kovů

Je velmi pravděpodobné, že cena zlata ještě dále poroste. Válčící Rusko se totiž řadí mezi jeho tři největší producenty na světě, přičemž zastává silnou pozici i v případě stříbra, jehož cena se společně s cenami dalších kovů rovněž zvyšuje.

„Ve středu 23.2. 2022 byla cena zlata na úrovni 1 890 až 1910 dolarů. Po ruském útoku se vyhoupla takřka k 1 950 dolarů a dále kolísá. Výhled do budoucnosti je zatím nejistý, protože daný vývoj ovlivňuje nespočet faktorů – od nesplatitelných státních dluhů až po inflaci. Dnes se bavíme o unci za 50 tisíc korun. Za 10 let se můžeme bavit o unci za 100 tisíc korun,“ říká investiční analytik a poradce pro Zlaťáky Jakub Petruška.

Zlato má obrovský potenciál

Nenechte se odradit současnými cenovými skoky. Investice do zlata není o spekulaci na cenu. Jde o aktivum s velkým potenciálem, které neztrácí svoji hodnotu a je uznávané po celém světě.