Menu Zavřít

Víte, jaká je nejsnazší cesta k vlastnímu bydlení?

4. 11. 2021
Autor: Finep
Motivační příručky často radí, abyste se jako mladí hned nezatěžovali velkými závazky. Problém ale je, že jejich anglosaští autoři s největší pravděpodobností nikdy nepořizovali 

byt v Praze.

Pokud se jednou chcete slušně usadit ve stověžaté matičce, přemýšlejte dopředu. Cesta k vlastnímu bydlení je aktuálně dlouhá dva roky a více u nových a většinou i u starých bytů. Liší se jen míra starostí, jaké budete s pořízením vlastního bydlení mít.

Nové byty

U novostavby uběhnou přibližně dva až tři roky mezi podpisem rezervační smlouvy a stěhováním. V současné době se z developerských projektů stává asi nejschůdnější varianta, jak koupit vlastní bydlení a nezešílet u toho.

V první řadě ho za vás staví někdo jiný a na konci vám předá hotové nové bydlení, které bude upravené podle vašich specifických požadavků. Peníze platíte na několikrát, takže nejste tři roky až po uši v plné hypotéce, zatímco se váš byt teprve staví. Dobrý developer vám také bude celou dobu asistovat při všem, co potřebujete v souvislosti s bydlením vyřídit. Největší pomoc je vyřízení financování hypotékou, pokud nemáte potřebnou částku celou v hotovosti.  

„Za klienta vyřídíme odhad nemovitosti, podklady pro zástavní smlouvy, vklady zástavních smluv na katastr a mnoho dalších věcí, které by jinak člověk musel oběhat sám. Klient dodává pouze informace o sobě a veškeré další vyřizování kolem nemovitosti je na nás,“ vysvětluje mluvčí developerské společnosti FINEP David Jirušek.

Většina developerů už zprostředkování případného úvěru včlenila do nákupu bytu jako jeho nedílnou část a externí úvěrování nepřipouští. „Financování prostřednictvím individuálních zprostředkovatelů výrazně protahovalo a komplikovalo celý proces nákupu. Přidělávalo úplně zbytečné starosti klientům i našim specialistům,“ dodává Jirušek. Podmínky úvěrů při zprostředkování přes developera jsou podle jeho slov minimálně stejné, případně i lepší, než jaké nabízejí banky jednotlivcům.

Ulovit na trhu samotný nový byt není úplně jednoduché. Bývaly doby, kdy prodej jednotlivých developerských projektů trval třeba rok a půl, a kdo měl štěstí, mohl pořídit některý z posledních bytů v projektu až těsně před dostavbou. Ty časy bohužel skončily, a zdá se, že se hned tak nevrátí.

Jednotlivé etapy developerských projektů se dnes z velké části prodají během několika dnů maximálně týdnů od uvedení na trh. Poslední byty jsou pryč do čtvrt roku, ještě dlouho před začátkem stavby. Vyplatí se proto na webech jednotlivých developerů registrovat k odběru jejich newsletterů, prostřednictvím kterých oznamují právě také začátky prodejů. Jindy tak otravná reklama vám v tomto případě poskytne zásadní strategickou výhodu.

Starší zástavba

Pořízení staršího bytu si žádá trpělivost při hledání a štěstí na dobrou nabídku. Bez jakékoliv legrace, je opravdu žádoucí, aby měl kupující určitou technickou znalost a byl manuálně zručný, případně měl použitelné kontakty „u fochu“.

Hledání a koupě staršího bytu může trvat odhadem i rok, a člověk nemůže být příliš náročný ve svých požadavcích na jeho stav. Velký otazník pak visí nad případnou rekonstrukcí. Dlouhodobá krize na trhu se stavebním materiálem a pracovní silou ji může protáhnout a prodražit do rozměrů, které neumí nikdo dopředu odhadnout. K větší rekonstrukci bude potřeba minimálně další rok.

Pokud zvolíte stavební firmu, odpadne vám koordinace stavebních prací, ale úřední vyřizování většinou alespoň zčásti zůstane. Jestliže se chcete obejít i bez stavební firmy, musíte si vyřídit a plánovat všechno sami. Tehdy zjistíte, že rok na rekonstrukci je vlastně docela málo.

Termíny u jednotlivých řemeslníků jsou dlouhé, občas bývá problém jim zakázku vůbec udat. Někteří menší dodavatelé přiznávají, že nečtou e-maily ani nezvedají neznámá čísla, protože nové zákazníky berou jen na doporučení kolegů nebo stávajících klientů. Vmáčknout se do funkčního výrobního řetězce není pro laika žádná legrace. A pokud si sám neumí zapojit ani lustr, hodně toho natelefonuje, hodně se načeká a hodně toho zaplatí, než bude jeho vytoužené bydlení hotové.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).