Jaký je rozdíl mezi americkou a americkou investiční hypotékou? - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

Jaký je rozdíl mezi americkou a americkou investiční hypotékou?

,
Jaký je rozdíl mezi americkou a americkou investiční hypotékou?
Zdroj: Unsplash
Komerční sdělení

Zatímco americká hypotéka se na českém trhu již etablovala a netradiční úvěr, který je možné použít na cokoliv, si našel svoje příznivce, americká investiční hypotéka je unikátní produkt a slouží především k investování. Klienti jí mohou financovat koupi jakéhokoliv objektu sloužícího k rezidenčnímu bydlení, ať už se jedná o malý byt, rodinný dům, či multigenerační residenci.

Americká hypotéka si našla své místo na slunci a i navzdory o něco vyšší úrokové sazbě se díky vysoké inflaci těší mezi klienty velké oblibě. Pomůže vyřešit krátkodobé problémy v cash flow společnosti nebo v osobním životě při náhlém řešení složitých situací.

„Americkou hypotéku bez pravidelných splátek mohou využít lidé, kteří vlastní nemovitost a potřebují rychle peníze na cokoliv, nemají čas řešit zdlouhavé bankovní financování anebo patří do skupiny těch, u nichž je složité vykazování příjmů. To jsou například jednatelé společností s ručením omezeným, kteří si nevyplácejí mzdu, nebo čerství podnikatelé, kteří ještě nejsou schopni prokázat příjem daňovým přiznáním, případně daně optimalizují. I u nás se zajímáme, zda je klient schopný splácet, jako hlavní záruka nám však slouží zastavená nemovitost,“ vysvětluje Lukáš Hartl, předseda představenstva NEY spořitelního družstva.

Zdroj: NEY spořitelní družstvo

Americká hypotéka je úvěr na jeden rok až pět let, s nímž lze financovat cokoliv, třeba i překlenutí problémů v podnikání nebo jiné okamžité náklady. Na konci doby splatnosti se pak úvěr splatí buď prodejem nemovitosti, nebo jej klient uhradí z vlastních zdrojů, u nichž prokáže jejich původ, v souladu se zákonem o praní špinavých peněz.

Americká investiční hypotéka oproti tomu slouží pouze k nákupu rezidenčního bydlení od malých bytů až po domy, kde může bydlet pospolu i více generací. Pokud je koupě nemovitosti velmi výhodná a cena je významně nižší než tržní hodnota objektu, nepotřebují klienti ani žádné vlastní zdroje. Obecně se ale počítá s tím, že investor alespoň část peněz na nákup má a americkou investiční hypotékou jen dofinancuje zbytek nemovitosti. Půjčit si může až 70 procent částky, na kterou je hodnota objektu odhadována, nejvíce však 30 miliónů korun. Úvěrovou smlouvu je možné sjednat rovněž až na pět let.

Zdroj: Unsplash

„Výhodou tohoto produktu je, že umožňuje investovat do nemovitostí i lidem, kteří na normální hypotéku nedosáhnou. Je výhodná třeba pro klienty vyššího věku, jimž právě dobře koupená nemovitost, která rychle nabude na hodnotě, může zajistit klidné stáří. Stejně tak dobře poslouží i mladým lidem, kteří už sice mají něco naspořeno, ale nejsou schopni bankám doložit příjmy, protože ještě studují nebo jsou zaměstnáni ve zkušební době,“ dodává Hartl.

Klienti po celou dobu trvání úvěru neplatí žádné pravidelné měsíční splátky a úvěr – jistinu navýšenou o úrok – splácejí až na konci smlouvy, a to primárně prodejem nemovitosti nebo z jiných zdrojů, u nichž je ovšem nutné prokázat původ. Toto mají oba produkty společné, mírně odlišná je jejich úroková sazba. Ta u NEY spořitelního družstva činí pro produkt Americká hypotéka 9,5 procenta a pro produkt Americká investiční hypotéka 9,99 procenta.