5 tipů, jak vybrat plynový kotel - Euro.cz

Zprávy

Přihlášení

5 tipů, jak vybrat plynový kotel

,
5 tipů, jak vybrat plynový kotel
Zdroj: Adobe Stock
Komerční sdělení

Plynové kotle jsou velmi oblíbeným řešením pro vytápění a ohřev vody v domácnosti. Důvodem jsou relativně nízké náklady na provoz, efektivita, dlouhá životnost a téměř nulová produkce odpadu. Výběr vhodného plynového kotle ale není jednoduchou záležitostí.

Proto vám poradíme několik tipů, na co se při výběru zaměřit a jak vybrat ten správný plynový kotel.

1. Účinnost a výkon kotle jsou klíčové

První otázkou, kterou si budete muset zodpovědět, je, zda dáte přednost běžnému, nebo kondenzačnímu plynovému kotli. Kondenzační kotel je vybaven jinou spalovací komorou, která má vyšší účinnost než kotel klasický. Z tohoto důvodu je také úspornější volbou, ale vstupní náklady na jeho pořízení jsou o něco vyšší. Časem se však vykompenzují úsporou za plyn.

Tepelný výkon kotle by měl odpovídat tepelné ztrátě objektu. Pokud si kotel pořizujete do starší budovy, je dobré nechat si spočítat tepelnou ztrátu odborníkem. Přibližný výkon kotle si však můžete spočítat i vy sami. Postačí vám k tomu znát stáří topného systému, plochu objektu a stav zateplení domu. Nižší výkon vám postačí v malých novostavbách, vyšší výkon volte, pokud kotel pořizujete do starších a rozlehlejších budov.

2. Zaměřte se na kotle s regulací výkonu

Abyste v domácnosti ušetřili co nejvíce peněz a energie, vybírejte kotle s regulací výkonu. Tyto kotle jsou vybaveny regulátorem, který pomocí venkovního čidla zaznamenává aktuální teplotu. Ta zajišťuje, že kotel reaguje na venkovní teplotu a dokáže podle ní přizpůsobit aktuální výkon kotle. Moderní plynové kotle se dají ovládat i na dálku.

Také si rozhodně porovnejte ceny plynu, to vám dokáže ušetřit další peníze. Doporučujeme zaměřit se na všechny aspekty kotle, v jejichž konečném důsledku můžete ušetřit celé tisíce. Lidé se často zabývají spotřebou své televize nebo počítače, ale nejvyšší náklady jsou vždy spojené právě s teplem.

3. Pouze topení, nebo i ohřev vody?

Plynové kotle mohou sloužit nejen k vytápění, ale také k ohřevu vody. Podle toho pak volte jeho druh. Na výběr máte z následujících možností.

Plynový kotel s průtokovým ohřívačem

U těchto kotlů se voda ohřívá ve chvíli, kdy jím protéká. Jeho nevýhodou ale je, že musíte chvíli počkat, než vám začne téct teplá voda.

Plynový kotel se zásobníkem vody

V tomto případě je součástí kotle i zásobník na vodu, ve kterém se voda ohřívá průběžně. Jeho velikost volte podle počtů členů v domácnosti. Mezi výhody patří fakt, že máte teplou vodu okamžitě k dispozici, ale při jejím vypuštění zase chvíli trvá, než se voda opět ohřeje.

Plynový kotel s externím zásobníkem vody

Plynový kotel můžete propojit i s externím zásobníkem vody. Tato varianta je vhodná především pro domácnosti, které mají vysokou spotřebu teplé vody. Jeho nevýhodou je, že zabírá hodně místa.

4. Rozmyslete si umístění kotle

Na plynový kotel dnes nemusíte mít vyhrazenou celou místnost, ale můžete jej umístit kamkoliv, kde na něj máte dostatek prostoru. Při volbě umístění je také nutné řídit se bezpečnostními požadavky a platnými předpisy. Na výběr pak máte ze dvou možností: stacionárního plynového kotle a závěsného plynového kotle.

Stacionární plynové kotle stojí na zemi. Jejich výhodou je dlouhá životnost a nevýhodou o něco vyšší spotřeba. Využívají se především v rodinných domech. Závěsné plynové kotle jsou o něco menší a lehčí. Využívají se především v bytech a tam, kde není dostatek místa na stacionární plynový kotel.

5. Nezapomeňte na kotlíkové dotace

S náklady na pořízení nového plynového kotle pro domácnost vám mohou pomoct takzvané kotlíkové dotace. Stát se tímto způsobem snaží podpořit ekologické vytápění a snížit škodlivé emise. Z dotace můžete financovat nejen pořízení nového kotle, ale také novou nebo zrekonstruovanou otopnou soustavu nebo úpravy spalinových cest.