Tata Motors

Indie - automobilový průmysl
O firmě:

Indická automobilka zaujímá v současnosti celosvětově 21. příčku mezi výrobci automobilů. Je největším producentem automobilů v Indii. Na auta se soustředila teprve na konci devadesátých let, její vznik se však datuje rokem 1945, kdy začala vyrábět lokomotivy. Později přidala nákladní vozy a postupně přešla i k osobním automobilům.

V roce 2008 představila automobilka vůz Tato Nana, nejlevnější auto na světě, jehož cena je v přepočtu asi 45 tisíc korun. Firma ho propaguje jako produkt, který umožní masové rozšíření automobilové dopravy na indických silnicích, kde dosud dominují hlavně motorky a skútry.

Rovněž v roce 2008 koupila Tata Motors luxusní značky Jaguar a Land Rover od amerického Fordu. Zaplatila za ně dvě miliardy dolarů (více než 32 miliardy korun).

Skupina Tata Group je největším indickým konglomerátem. Patří pod něj téměř sto různých firem, které působí v nejrůznějších odvětvích od výroby oceli přes informační technologie až po automobilový průmysl. Tržní kapitalizace skupiny je okolo 60 miliard dolarů. Tata Motors je jediná indická automobilka, jejíž akcie se obchodují na newyorské burze.

V čele společnosti stojí Ratan Tata.