Sazka, a.s. - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Sazka, a.s.

,
Sazka, a.s.

Sazka, která byla založena v roce 1956, je obchodní akciovou loterijní společností, která má za cíl vytvářet (finanční) prostředky pro financování veřejně prospěšných účelů ve sportu a tělesné výchově, ale zároveň provozuje samotnou loterijní činnost. Byla založena Českým svazem tělesné výchovy (drží téměř 68 % akcií) a Československou obcí sokolskou (drží asi 14% akcií Sazky) v listopadu 1992 (navazovala na dřívější stejnojmennou společnost). V roce 1993 se Sazka stala akciovou společností. Generálním ředitelem je od roku 1995 Aleš Hušák.

Sazka je však od ledna v insolvenčním řízení. Do úpadku poslal Sazku Městský soud v Praze 29. března kvůli problémům se splácením výstavby O2 areny. Soud způsob řešení situace Sazky dosud nestanovil, zatím se předpokládá, že povolí reorganizaci. Společnost by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník a insolvenční správce. Většinovými držiteli dluhopisů jsou společnosti kontrolované investičními skupinami PPF a KKCG.

Sazka se do insolvence dostala kvůli problémům se splácením výstavby pražské multifunkční haly O2 arena. Věřitelé dosud k soudu přihlásili pohledávky po lhůtě splatnosti za více než dvě miliardy korun. Soud způsob řešení situace firmy dosud nestanovil, zatím se předpokládá, že povolí reorganizaci. Společnost by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník a insolvenční správce.

PPF a KKCG nabídly akcionářům Sazky od příštího roku 200 milionů korun a nechaly by jim pětinový podíl v Sazce. Pokud by se Sazka zbavila současného vedení a začala spolupracovat s věřiteli, slibují obě skupiny, že zajistí okamžité financování Sazky. Urgentní potřebnou sumu odhadují na 500 milionů Kč a následné finanční prostředky na asi šest miliard korun.

Konkurenční nabídka společností Penta a E-Invest nabízí sportovním svazům 300 milionů korun ročně a garanci zachování 30procentního podílu v Sazce. Podmínkou nabídky je úspěšné uskutečnění dlužnické reorganizace Sazky v součinnosti mezi akcionáři Sazky, Pentou a E-Investem. Tuto variantu podporuje šéf Sazky Aleš Hušák.

——————–

Sazka se též potýká s trestními oznámeními. První z nich podala na Sazku společnost Moranda podnikatele Radovana Vítka. Viní ji z podvodu ve stadiu pokusu a zkreslování údajů o stavu hospodaření. Moranda má za Sazkou pohledávku ve výši 421,8 milionu korun, kterou jí postoupila Komerční banka. Podání trestního oznámení zvažuje rovněž Ústřední automotoklub ČR, který je největším svazem Sdružení sportovních svazů, tedy minoritního akcionáře Sazky. Konkrétně by šlo o trestný čin porušení povinností při správě cizího majetku, ke kterému mohlo dojít ze strany statutárních zástupců loterijní firmy.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze