IBM

IBM Spojené státy americké - informační technologie
O firmě:

International Business Machines Corporation se zabývá především výrobou počítačového softwaru a hardwaru. Firma vznikla již v roce 1888 pod názvem Computing Tabulating Recording, tehdy vyráběla například váhy, kráječe na maso či hodiny pro měření pracovní doby. Roku 1911 se firma stala akciovou společností, svůj dnešní název získala v roce 1924. Její sídlo je v Armonku v americkém státě New York, v čele stojí Samuel J. Palmisano.

V roce 1981 uvedla IBM poprvé na trh osobní počítač, reagovala tak na úspěchy konkurenční společnosti Apple. Z technického hlediska nemohly počítače IBM Applu konkurovat, byly však levnější a vysoce kompatibilní s jinými výrobky, a tak zpočátku slavily úspěch. Nemohly však cenově konkurovat asijským značkám. S výrobou počítačů skončila firma definitvně v roce 2004. V současnosti se zaměřuje pouze na prodej serverových řešení a s tím spojených služeb.

V roce 2008 firma vyrobila elektronickou paměť SRAM, tedy statickou paměť, která k uchování dat nepotřebuje jejich periodickou obnovu.

Společnost má zastoupení i v České republice. Sídlí v Praze, generálním ředitelem je Vladek Šlezingr. Pro IBM pracuje po celém světě téměř 400 tisíc lidí. V roce 2008 vydělala firma 103,6 miliard dolarů, čistý zisk byl 12,3 miliardy.