General Motors Company - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

General Motors Company

,
General Motors Company

General Motors Company je nástupnická firma společnosti General Motors Corporation, která byla založena v roce 1908 a existovala do roku 2008. Mezinárodní koncern vyrábí osobní užitkové vozy střední třídy v řadě zemí a patří k největším výrobcům aut na světě. Je známý pod zkratkou GM. Sídlo se nachází ve Spojených státech amerických ve městě Detroit.

Jádro koncernu tvoří značky Buick, Cadillac, Chevrolet a GMC. Patří sem rovněž další značky osobních automobilů (divize v Evropě a Austrálii), ke kterým patří Opel (Evropa), Vauxhall (Velká Británie) a Holden (Austrálie).

Koncern General Motors zaznamenal v letech 2005-2008 ztrátu ve výši 88 miliard dolarů. Systém půjček však nebyl úspěšný, a tak v červnu 2009 firma požádala o ochranu před věřiteli. Jednalo se o třetí největší bankrot v historii USA a o největší bankrot automobilky v dějinách. Americká vláda přislíbila GM pomoc, podmínkou však bylo provedení důsledné restrukturalizace v rámci koncernu a následné splacení všech pohledávek a půjček. Problematická aktiva byla převedena, některé značky byly prodány či zcela zanikly. Saturn a Pontiac (v rámci restrukturalizace) zanikly, to se stane možná i Hummeru, když se nepovedl prodej čínské společnosti Tengzhong (tedy pokud se nenajde jiný zájemce, GM o to usiluje), švédský Saab nakonec koupí nizozemský výrobce luxusních vozů Spyker.

Uvažovalo se také o prodeji Opelu, ale tuto značku, která spadá pod divizi GM Europe, si firma nakonec ponechala. Společnost GM v této souvislosti ale uzavře svou belgickou továrnu Opelu v Antverpách.

Asi 60 procent akcií vlastní v současné době stát (pouze dočasné řešení, než GM splatí své pohledávky).

Post generálního ředitele dočasně zastává předseda správní rady Ed Whitacre. Kandidátem na místo výkonného ředitele GM je nový finanční ředitel Chris Liddell.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze