G8

Lídři zemí G8 proberou krizi, klima i roli dolaru Osm členských států - Neformální sdružení nejvyspělejších států světa a Ruska
O firmě:

Neformální sdružení sedmi nejvyspělejších států světa (Francie, Itálie, Japonsko, Kanada, Německo, Spojené království, USA) a Ruska. Dohromady tyto státy představují 65 procent světové ekonomiky.

Sdružení nemá žádnou vnitřní strukturu či hierarchii jako jiné mezinárodní organizace. Jednotlivé země se k 1. lednu pravidelně střídají v předsednictví. Předsedající země je zodpovědná za plánování a pořádání řady ministerských setkání vrcholících výročním summitem, který se koná většinou v červnu. Na ministerských setkáních se probírají záležitosti společného zájmu i globáního významu a zahrnují témata jako zdraví, uplatňování zákona, práce, ekonomický a sociální rozvoj, energetika, životní prostředí, zahraniční záležitosti, právo, terorismus nebo obchod.

Před vznikem skupiny G8 se nejprve v roce 1975 vytvořilo seskupení G6 (Francie, Západní Německo, Itálie, Japonsko, Spojené království a USA), o rok později se přidala sedmá země – Kanada. Od roku 1977 se jednání účastní také zástupci Evropské unie. Od roku 1991 se k setkáním přidal také tehdejší Sovětský svaz – dnes Rusko. To se oficiálně stalo členem sdružení G8 v roce 1997. Do té doby se společenství mocných označovalo jako P8 (Political 8) nebo G7 plus 1.