Fiat

Fiat Itálie - automobilový průmysl
O firmě:

Italský strojírenský koncern Fiat S.p.A. vyrábí osobní a nákladní automobily, zemědělské a stavební stroje a zařízení do továren. Působí také na mediálním a finančním trhu. Společnost byla založena v roce 1899, její sídlo je v Turíně. Název vznikl spojením prvních písmen slov Fabrica Italiana Automobili Torino. Pod koncern spadá přes 630 společností, asi třetina z nich sídlí v Itálii.

Fiat je stoprocentním vlastníkem automobilky Fiat Group Automobiles, pod kterou patří značky Fiat, Alfa Romeo, Lancia, Abarth a Fiat Proffesional. Koncern zcela ovládá rovněž značky Maserati a Iveco, ve Ferrari je 85procentním vlastníkem. Téměř 90procentní podíl má společnost ve firmě CNH, zabývající se výrobou zemědělských a stavebních strojů. Patří pod ni značky Case, New Holland, Steyr a Kobelco.

Fiat je majitelem nakladatelství La Stampa, které vydává stejnojmenný deník, a nakladatelství Itedi. Fiat uzavřel v roce 2009 dohodu o partnerství s americkou automobilkou Chrysler, která byla na pokraji bankrotu. Díky tomu v ní získal dvacetiprocentní podíl, který může narůst až na 51 procent.

Hlavním vlastníkem koncernu je rodina Agnelliových. Ta v současnosti drží 30,5 procenta akcií společnosti.