Česká národní banka - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

Česká národní banka

,
Česká národní banka

Centrální banka České republiky vykonává dohled nad finančním trhem a hospodaří s majetekm, který jí svěřuje stát. Její zřízení je zakotveno v Ústavě ČR. ČNB je veřejnoprávní subjekt, jehož kompetence stanovuje zákon. Jen na základě zákona je možné zasahovat do její činnosti. Banka sídlí v Praze.

Nejvyšším řídícím orgánem je bankovní rada v čele s guvernérem. Dalším členy jsou dva viceguvernéři a čtyři vrchní ředitelé. Všechny členy rady jmenuje prezident, funkční období trvá šest let.

Hlavním úkolem banky je udržování cenové stability, a tím i udržitelný hospodářský růst. Proto musí být centrální banka nezávislá.

Česká národní banka určuje měnovou politiku, vydává bankovky a mince, řídí peněžní oběh, platební styk a zúčtování bank, vykonává dohled nad bankovním sektorem, kapitálovým trhem, pojišťovnictvím, penzijním připojištěním, družstevními záložnami, institucemi elektronických peněz a devizový dohled.
ČNB poskytuje bankovní služby státu a veřejnému sektoru, rovněž spravuje účty organizací, které jsou napojeny na státní rozpočet, a operuje se státními cennými papíry.

Současným guvernérem České národní banky je Zdeněk Tůma.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze