AERO Vodochody - Euro.cz

Předplatné

  • 49x týdeník Euro
  • 30x Speciál
  • Přístup k premium článkům
  • Web bez reklam
  • Týdeník v elektronické podobě
Výhody předplatného

Přihlášení

AERO Vodochody

,
AERO Vodochody

AERO Vodochody, a.s. je největším výrobcem letecké techniky v České republice a zároveň největším výrobcem proudových letadel na světě. Byla založena již v roce 1919. Jediným vlastníkem je společnost Penta Investments. Majoritním akcionářem se Penta stala v lednu 2007, kdy se vláda Mirka Topolánka rozhodla Aero prodat v rámci privatizace, která odstartovala v říjnu 2006. Prezidentem společnosti Aero Vodochody jel Igor Hulák.

Společnost se koncetnruje především na kooperaci s významnými leteckými výrobci, a to v rámci mezinárodních projektů, ke kterým patří od roku 2000 například Sikorsky Aircraft Corporation (vrtulník S-76C), Alenia Aeronautica (od 2007, výroba střední části mezi křídly C-27J Spartan), Sonaca (vývoj části křídla pro nový letoun Bombardier CSeries); pro společnost Latecoere Aero vyrábí od roku 2008 podsestavy dveří letounů Embraer 170/190), Saab (závěsníky JAS-39 Gripen), Spirit Aerosystems (díly a podsestavy B767), EADS (podsestavy A320/340) atd. Společnost tvoří část technologického zázemí také pro Armádu České republiky (je jejím partnerem).

Počátkem roku 2009 bylo na území společnosti Aero ve Vodochodech uvedeno do provozu veřejné mezinárodní letiště pro nízkonákladové a charterové lety a letouny kategorie bizjet. Cíl přeměnit malé soukromé letiště na mezinárodní letecký terminál zkrachoval, mimo jiné kvůli petici, kterou uspořádaly okolní obce. Občané se vyslovili proti rozšíření letiště.

Ohodnoťte tento článek
Diskuze