Americká pošta představila nová auta. A hned je kolem nich veselo - Euro.cz

Přihlášení

Americká pošta představila nová auta. A hned je kolem nich veselo

,
Americká pošta představila nová auta. A hned je kolem nich veselo
Zdroj: US Postal Service
  • Americká pošta chystá modernizaci své rozvážkové flotily

  • Zbrojařská firma Oshkosh Defense dodá v příštích deseti letech až 165 tisíc aut

  • Vzhled nových dodávek se v Americe ihned stal terčem posměšků

Pošťáci ve Spojených státech se v následujících letech dočkají nových dodávek. Auta dodá firma Oshkosh Defense, která dosud dodávala především bojová vozidla pro americkou armádu. „Půjde o nejdramatičtější modernizaci flotily vozů za posledních třicet let,“ uvedla americká pošta v tiskovém prohlášení.

V průběhu příštích deseti let dostane pošta až 165 tisíc nových vozů. Mají být úsporné, většina jich bude jezdit na plyn a desetinu budou tvořit elektrické vozy. Počáteční investice ve výši 482 milionů dolarů zahrnuje i přípravu továrních kapacit v USA, kde bude probíhat finální montáž vozidel.

Nový design dodávky americké pošty
Nový design dodávky americké pošty

Vozový park americké pošty je jeden z největších svého druhu na světě, zahrnuje 230 tisíc vozidel. Z toho 190 tisíc jsou dodávky určené k přepravě dopisů a balíčků. Řada jich je v provozu kolem třiceti let, současné doručovací vozy se totiž vyráběly v letech 1987-1994. Jejich obměna je tak už nutná, mnohdy nemají ani airbagy nebo klimatizaci.

A také poměrně často hoří. Informace o poštovních dodávkách v plamenech se v posledních letech staly běžnou součástí regionálního zpravodajství napříč Spojenými státy. Mezi lety 2014 a 2019 oheň poškodil nebo zcela zničil více než čtyři stovky z nich. To zvyšuje náklady na opravy a údržbu.

Legenda v nesnázích. Harley-Davidson se vydává mimo silnice, aby znovu našel pevnou půdu pod koly

První auta nové generace by měla být v provozu v roce 2023. Mají umožnit přepravu většího počtu zásilek a budou disponovat všemi moderními technologiemi a senzory. Výrobce dává důraz na praktičnost a bezpečí. Než začne nové dodávky sériově produkovat, chce ještě doladit jejich design.

Pravda je, že vizualizace chystaných doručovacích vozů zatím vzbudily škodolibé ohlasy. Mnoha uživatelům sociálních sítí připomínají přestavěný papamobil, krabici s kachním zobákem, případně rovnou Kačera Donalda. Další navrhují, že by se auta hodila spíš jako transportní vozíky na letiště nebo jako hlavní hrdinové do dalšího animovaného filmu od Pixaru. Televizní komik a moderátor James Corden o nich prohlásil, že vypadají jako obličej zpěváka Justina Timberlakea.

Nový design dodávky americké pošty
Nový design dodávky americké pošty

Ovšem auta si okamžitě získala také nadšené fanoušky. Někteří připouštějí, že dodávky možná vypadají jako kachny, ale právě proto jsou hezké a roztomilé. A novináři upozorňují, že kdyby všechna velká auta vypadala jako nové dodávky USPS, bylo by to jedině ku prospěchu věci. Řidiči totiž mnohem lépe posoudí situaci kolem sebe a pokud se srazí s chodcem, tak se to nejspíš obejde bez ztrát na životech. Vozidlo je zároveň kompaktní, ale přitom uveze větší náklad. Bezpečnost a efektivní provoz jsou u tohoto „ošklivého káčátka“ zkrátka na prvním místě.

Za dva roky už se jim nikdo smát nebude.

Design nové americké poštovní dodávky je…