Menu Zavřít

Zeman: Evropská komise poskytuje jen úřednický servis, neměla by si hrát na vládu EU

1. 4. 2019
Zdroj: čtk

Evropská komise by si podle podle prezidenta Miloše Zemana neměla hrát na vládu EU, ale měla by poskytovat pouze úřednický servis. Skutečnou unijní vládu by měla představovat Evropská rada, která je složena zejména z předsedů vlád a hlav států EU, řekl Zeman.

Potřebné změny ve fungování EU budou podle Zemana záviset na výsledku voleb do Evropského parlamentu. Ten by podle prezidenta měl získat právo předkládat zákony. Prezident to řekl v rozhovoru pro Českou televizi.

Zeman také zopakoval, že by chtěl, aby EU měla kromě ministra zahraničí také ministry obrany a financí. Důvodem pro existenci společného ministra obrany podle prezidenta to, že „nebezpečí islámského terorismu je stále aktuální“. Ministr financí EU by pak mohl zabránit tomu, aby firmy z členských zemí převáděly svá sídla do států z výhodnějším zdaněním, jakými jsou Nizozemsko a Lucembursko.

Prezident také komentoval otálení s odchodem Velké Británie z EU. „Je to organizovaný chaos, nikdo pořádně neví, co se má dělat, a tak se předstírá aktivita,“ řekl Zeman. „Britové se naprosto, ale naprosto zesměšňují. Ať už to trápení skončí,“ uvedl. Nejlepší by podle něj nyní bylo, aby britský parlament po opakovaných odmítáních schválil dohodu o odchodu z EU. Případné další britské referendum ohledně vztahů s EU by se mělo konat až za deset let, dodal Zeman.

Věříte, že Velká Británie opustí Evropskou unii?

Opakovanými zásahy do tržních mechanismů Evropa sama sobě podráží nohy a dobrovolně se zbavuje role lídra. Čtěte více v eseji Kudy do chudobince

 Ilustrace k eseji Kudy do chudobince

Dále čtěte:

EBF23

Macron chce reformovat EU, navrhuje „Evropskou renesanci“

Babiš: V EU by měl posílit vliv národních států

Proč není možné vrátit jednou ukradené národní kompetence tam, kam patří. Čtěte více v komentáři:

Dneska by to šlo

 Páral

  • Našli jste v článku chybu?