Menu Zavřít

Češi při práci v jiné zemi EU nesmějí zapomenout na zdravotní pojištění. To mohou mít pouze v jednom státě

5. 1. 2020
Zdroj: Profimedia.cz

Práce Čechů v jiné zemi Evropské unie vyžaduje splnění několika povinností ve vztahu ke zdravotnímu pojištění. Patří mezi ně odhlášení z českého systému pojištění a přihlášení ke zdravotnímu pojištění v zahraničí. Existují však i výjimky, kdy si budete muset platit zdravotní pojištění sami jako osoba bez zdanitelných příjmů.

chytré podnikání - tip témata

Příklad z praxe: Chci dát v zaměstnání výpověď a vyjet za prací do zahraničí. Vím, že se mám tady odhlásit ze zdravotního pojištění, jestliže budu zaměstnaný v jiné zemi EU. Jak mám ale postupovat, když v době odjezdu nebudu mít zajištěné žádné místo, takže nevím, od kdy tam budu zaměstnán, ptá se pan Petr.

Zdravotní pojištění v jedné zemi

Evropské právní předpisy platné v ČR stanoví, že čeští občané mají podléhat právním předpisům o zdravotním pojištění pouze v jednom státě.

Tímto státem je vždy stát výkonu výdělečné činnosti. Proto se každý Čech, který plánuje práci v jiné zemi EU, musí odhlásit z českého zdravotního pojištění.

Bude zaměstnán a v té souvislosti i zdravotně pojištěn v konkrétní zemi EU.


Zopakujte si: Platby na zdravotní pojištění v roce 2019 v ČR


Chybějící zdravotní pojištění

Odhlášení z českého zdravotního pojištění se může udělat i dodatečně. Zde však může vzniknout problém, kdy vám může chybět zdravotní pojištění.

Český občan nemůže dát výpověď a vycestovat bez splnění povinností do zahraničí. Dokud je českým pojištěncem, musí být za něj placeno pojistné.

V zaměstnaneckém poměru odvádí pojistné za zaměstnance z jeho platu či mzdy zaměstnavatel, což po výpovědi skončí.

Pokud tedy nenavazuje zdravotní pojištění ze zahraničí, musí se občan přihlásit jako osoba bez zdanitelných příjmů (OBZP) a pojistné si začít platit sám.


Naše rada: Co musíte udělat při změně zdravotní pojišťovny


Jak se odhlásit ze zdravotního pojištění

Jestliže vycestujete do zahraničí a až s odstupem času zahájíte výdělečnou činnost v jiném státě EU, musíte tuto skutečnost oznámit do osmi dnů své české zdravotní pojišťovně a odhlásit se k datu zahájení výdělečné činnosti v zahraničí z českého zdravotního pojištění.

Od následujícího měsíce přestanete platit pojistné. Zároveň s odhlášením musíte vrátit průkaz zdravotního pojištění, protože jako účastník systému zdravotního pojištění jiného státu EU nesmíte čerpat zdravotní péči na účet své české pojišťovny. Dostanete tamní průkaz pojištěnce.

Pro samotné odhlášení není nezbytné přikládat doklady o výkonu výdělečné činnosti nebo pojištění v jiném státě, budete je ovšem potřebovat, až se po ukončení výdělečné činnosti do ČR vrátíte. Musíte jimi doložit dobu podléhání právním předpisům jiného státu EU.

Pojištěnci, kteří vědí předem, od kdy začnou vykonávat výdělečnou činnost v jiném státě EU, se většinou ještě před odjezdem odhlásí z českého systému zdravotního pojištění k datu zahájení výdělečné činnosti.

Zároveň rovnou vrátí průkaz zdravotního pojištění a místo něj na místě dostanou Potvrzení dočasně nahrazující Evropský průkaz zdravotního pojištění, platné na dobu do ohlášeného data zahájení výdělečné činnosti v jiném státě.


Přečtěte si: Zdravotní pojištění na studentské brigádě: rozhoduje další činnost studenta


Zdravotní pojištění brigádníků v zahraničí

Existují i výjimky, kdy je člověk sice v některé zemi EU výdělečně činný, ale vzhledem k místní legislativě tam není na základě této výdělečné činnosti i zdravotně pojištěn – například to mohou být brigádníci nebo au-pair.

V tomto případě zůstává účastníkem českého systému veřejného zdravotního pojištění a musí si v Česku platit pojistné jako osoba bez zdanitelných příjmů.

V zemi EU pak má na základě svého českého průkazu pojištěnce (EHIC) nárok na poskytnutí nezbytné péče.

Pouze pokud by se v tomto případě jednalo o dlouhodobý pobyt v zahraničí, může se občan za splnění stanovených podmínek v Česku z pojištění odhlásit.

Za dlouhodobý pobyt v cizině se považuje podle § 8 odst. 4 zákona o veřejném zdravotním pojištění č. 48/1997 Sb. pouze nepřetržitý pobyt v cizině, který trvá déle než šest měsíců.

Odhlášení z pojištění v Česku znamená, že zde sice neplatíte pojistné na zdravotní pojištění, ale zároveň nemůžete na účet své dosavadní zdravotní pojišťovny čerpat žádnou zdravotní péči a musíte ji mít krytou komerčním cestovním pojištěním.

Poradcem k sestavení článku byla Všeobecná zdravotní pojišťovna ČR


Čtěte také:

Kdy vzniká nárok na důchod ze zahraničí

Máte dospívající dítě, které nestuduje ani nepracuje? Pak za něj pojištění platit nemusíte

Pojistné desatero před cestou do zahraničí

Hledáte práci? Naučte se správně napsat životopis


  • Našli jste v článku chybu?