Zdravotně nejpřívětivější je pro digitální nomády Austrálie. Nejbezpečnější je pro změnu Island, Česko dle analýzy skončilo čtvrté

20. 9. 2022
Zdroj: Depositphotos
  • Vývojářská platforma Lemon.io zveřejnila přehledy zdravotně a bezpečnostně nejpřívětivějších destinací pro takzvané digitální nomády

  • K vytvoření žebříčku použila data Globálního indexu zdravotní bezpečnosti a Globálního indexu míru. Z analýzy vyplývá, že nejlepší volbou po zdravotní stránce je Austrálie, nejbezpečněji je na Islandu

  • V seznamu se objevila také Česká republika. Ta se z hlediska bezpečnosti digitálních nomádů umístila na čtvrtém místěCestovat po světě a zároveň pracovat odkudkoli je jeden z benefitů, jehož rozšíření významně podpořila pandemie koronaviru. Takzvaných digitálních nomádů navíc neustále přibývá, a to nejen kvůli pocitu svobody, který tyto lidi zpravidla provází, ale například i díky pozitivnímu dopadu na životní prostředí.

Pracovat odkudkoli ovšem samozřejmě není jen tak. Ne každá země je totiž vůči takovýmto zaměstnancům vlídná. Softwaroví vývojáři platformy Lemon.io analyzovali údaje z Globálního indexu zdravotní bezpečnosti 2022 a určili oblasti, které jsou pro digitální nomády nejvhodnější.

Vítězné Spojené státy víza neposkytují

Speciální víza pro digitální nomády v současné době vydává téměř 40 států, přičemž dalších 10 zemí stále zvažuje všechna ekonomická pro a proti. Existuje však velká šance, že se k seznamu také připojí. Nejedná se přitom o jediné kritérium žebříčku. Roli pak samozřejmě hrají i životní náklady, vízová povinnost a, vzhledem k přívlastku digitální, také kvalita internetu. Co se ale v posledních letech ukazuje jako nejdůležitější ukazatel, je záležitost bezpečnosti a zdraví.

Home office úplnou svobodu nenabízí. Stále více lidí chce pracovat odkudkoli na světě, nejžádanější pozicí je produktový designér
Přečtěte si také:

Home office úplnou svobodu nenabízí. Stále více lidí chce pracovat odkudkoli na světě, nejžádanější pozicí je produktový designér

Tato dvě kritéria studie zkoumala hned ve 195 zemích. Výsledkem je seznam nejbezpečnějších a nejzdravějších destinací digitálních nomádů. Pokud jde o druhý ze dvou faktorů, lídrem se ukázaly být Spojené státy. Ty prokázaly vysokou schopnost připravit se na případnou epidemii či pandemii a i díky tomu bylo jejich celkové skóre 75,9 bodu ze sta. Vzhledem k absenci digitálního nomádského víza však nemohou být USA do žebříčku započítané. Na vítězné pozici nejzdravější země je proto vystřídala následující Austrálie s celkovým indexem 71,1 bodu.

TOP 10 nejzdravějších destinací pro digitální nomády

Pořadí Země Globální index zdraví
1. Austrálie 71,1
2. Německo 65,5
3. Nový Zéland 62,5
4. Francie 61,9
5. Španělsko 60,9
6. Norsko 60,2
7. Mexiko 57
8. Estonsko 55,5
9. Portugalsko 54,7
10. Maďarsko 54,4

Zdroj: Lemon.io

Tato destinace nabízí roční vízum známé jako Working Holiday Maker program, přičemž aby se do něj zájemce kvalifikoval, musí být starší 18 a zároveň mladší 30 let (v některých případech 35 let). Hned po Austrálii následuje Německo s 65,5 bodu. A jak se zdá, v tomto ohledu se jedná o poměrně stabilní zemi. Hodnocení se od roku 2019 změnilo pouze o 0,2 bodu. Německo nabízí občanům mimo Evropskou unii víza o délce trvání od šesti měsíců do tří let.

Bezpečně je i v Česku

Nový Zéland, který se 62,5 body umístil v žebříčku na třetím místě, je otevřený rovněž zejména digitálním nomádům ve věku od 18 do 30 let (v některých okresech do 35 let). Pracovat tam pak tito lidé mohou až po dobu jednoho roku. Obyvatelům Spojeného království a Kanady se uvedené období prodlužuje až na 23 měsíců.

TOP 10 nejbezpečnějších destinací pro digitální nomády

Pořadí Země Globální index míru
1. Island 1,11
2. Nový Zéland 1,27
3. Portugalsko 1,3
4. Česká republika 1,32
5. Maďarsko 1,41
6. Chorvatsko 1,44
7. Německo 1,46
8. Norsko 1,47
9. Austrálie 1,57
10. Mauricius 1,57

Zdroj: Lemon.io

Co se týče bezpečnost digitálních nomádů v jednotlivých zemích, ta byla zjištěna z údajů vyplývajících z Globálního indexu míru, který za nejklidnější zemi na světě nabízející digitální víza označil Island se skóre 1,11 bodu. Těsně za ním se pak umístil Nový Zéland s hodnocením 1,27 bodu, zatímco třetí skončilo Portugalsko, jež v tomto ohledu dosáhlo hodnoty 1,3 bodu. O pouhé dvě setiny bodu za ním se nachází i Česká republika.

Lemon.io obě statistiky nakonec ještě zkombinoval, čímž dostal unikátní žebříček šesti obecně nejpřívětivějších zemí s ohledem na bezpečnost i zdraví. Tomuto seznamu vévodí Austrálie, druhé je Německo následované Maďarskem, Novým Zélandem, Norskem a Portugalskem. Se všemi zmíněnými seznamy by ale v blízké budoucnosti mohlo zamávat schválení víz pro digitální nomády v Itálii, Lotyšsku a na Bali, podotýkají autoři výzkumu.

  • Našli jste v článku chybu?