Zdeněk Sobotka staví v Chile další solární elektrárny. Půjčil si na ně bezmála dvě miliardy

13. 5. 2021
Zdroj: Redakce
  • Fotovoltaická společnost SOLEK čerpá úvěr od francouzské investiční banky Natixis

  • Aktuálně dokončuje čtyři elektrárny v okolí chilské metropole

  • Firma postavila v Chile už 15 solárních elektráren, působí také v několika evropských zemích


Skupina SOLEK Holding SE českého podnikatele Zdeňka Sobotky dokončuje v Chile čtyři solární elektrárny o celkovém výkonu 31,4 MW. Pro jejich financování načerpala přibližně 22 milionů dolarů (v přepočtu přibližně 465 milionů korun) od francouzské investiční banky Natixis.

„Jde o specifické projektové financování, které jsme dosud nevyužívali, a považuji za velký úspěch, že jsme na tento typ financování již dokázali dosáhnout,“ říká Sobotka, který je majoritním vlastníkem a zároveň předsedou představenstva skupiny. „Výhodu úvěru od renomované mezinárodní banky spatřujeme především v lepší úrokové sazbě, než máme například u našich korporátních dluhopisů.“

Čtyřmi novými elektrárnami v okolí metropole Santiaga nicméně chilské ambice Zdeňka Sobotky ani rozsah sjednaného úvěru nekončí. Celkový úvěrový rámec činí 85 milionů dolarů (v přepočtu přibližně 1,8 mld. Kč), takže v první fázi z něj byla odčerpána přibližně čtvrtina. Elektrárny Ovalle Norte, Romero, Meco Chillan a Membrillo  jsou už připojeny k distribuční síti a procházejí dokončovacími pracemi.

Firmy nedbají na klimatickou stopu. Nemusí se jim to vyplatit, varuje Voltr z EFG
Přečtěte si také:

Firmy nedbají na klimatickou stopu. Nemusí se jim to vyplatit, varuje Voltr z EFG

SOLEK působí v Chile již sedm let, během kterých postavil 15 solárních elektráren o výkonu 87,5 megawattů, a v průběhu dvou let chce dokončit další projekty s výkonem přes 500 MW. Podle Sobotky jsou tam pro fotovoltaiku nejlepší přírodní podmínky na světě. Takzvaný osvit je v Chile oproti České republice trojnásobný, vysvětloval před časem v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.

Společnost se chce v jihoamerické zemi angažovat také v ekologické výrobě vodíku. Působí ale také v evropských zemích, kromě domácího Česka mimo jiné na Slovensku či v Rumunsku. Původně se zaměřovala spíše na projektování a výstavbu fotovoltaických parků, nedávno však Sobotka strategii upravil a nyní je ambicí skupiny elektrárny také vlastnit a provozovat.

  • Našli jste v článku chybu?