Menu Zavřít

Zběsilé tempo Metnarových vánočních nákupů? V prosinci musí utratit 16,5 miliardy

17. 12. 2019
Autor: Martin Pinkas/Euro

Co nešlo od roku 2014, teď ministerstvo obrany zvládlo během několika adventních dnů. S podpisy miliardových vyzbrojovacích kontraktů resort spěchá i proto, aby dokázal vyčerpat co nejvíc peněz z překypujícího rozpočtu.

Obrana má letos k dispozici rekordní rozpočet. Činí 71,3 miliardy korun. Jenže jak ukazují průběžné údaje, úředníkům se příliš nedaří utrácet. K 30. listopadu bylo vyčerpáno pouze 54,8 miliardy, což znamená, že na prosinec v kase zbylo obřích 16,5 miliardy korun. Měsíčně přitom letos resort dokázal utratit v průměru pět miliard.

I proto se ministr Lubomír Metnar (za ANO) a jeho náměstek pro vyzbrojování Filip Říha před Vánoci pustili do zběsilého nakupování. „Po radiolokátorech MADR (za pořizovací cenu 3,5 miliardy včetně DPH, pozn. red.) a vrtulnících jde v krátké době o další úspěšně dokončený projekt, který zvýší schopnosti naší armády,” zaradoval se Metnar v pondělí 16. prosince, když resort podepsal nákup dvou nových letounů Casa za 2,34 miliardy včetně DPH.

Kolik obrana zaplatí do konce roku
Letouny CASA: 350 milionů korun

Radary MADR: 1,05 miliardy korun

Vrtulníky Bell: 1,09 miliardy korun

Pokud jde o pořízení dvanácti nových vrtulníků od společnosti Bell Helicopter za 17,6 miliardy korun včetně DPH, tam byla Praha tlačena i časem - aktuální nabídka americké vlády, jež bude kontrakt garantovat, měla platnost pouze do poloviny prosince.


Kam schovat miliardy. Metnar má problém utratit rozpočet na obranu

 Ministr obrany Lubomír Metnar


Překypující obranný rozpočet si tak bude moct během prosince odepsat několik miliard, které odejdou na zahraniční účty jako první zálohy za čerstvě podepsané obchody. Mimo jiné tak za izraelské radary MADR i americké vrtulníky zaplatí ministerstvo do konce roku po jedné miliardě, další stovky milionů by měly dorazit na účty státních podniků Vojenský technický ústav a Vojenský výzkumný ústav za průzkumná vozidla Iveco LOV-Pz, respektive mobilní rušiče Starkom na podvozku Tatra.

Nicméně jak už týdeník Euro napsal před několika týdny, je jasné, že ani po adventním nákupním kvapíku nezůstane na ministerském účtu nula. Obrana se bude muset i letos popasovat s nevyužitými penězi. Minimálně půjde o 1,5 miliardu korun. O ty bude navýšen rozpočet na rok 2020, který nyní činí 75,5 miliardy korun.

Přečtěte si také:

Nábor nových vojáků drhne. Přesto ho povedou dva generálové

Komentář: Velké oči armády aneb Kde ti mladí jsou?

Jak vypnout autopilota. Tendr na obrněnce může skončit průšvihem

Metnarovi stojí další kontrakt. Nákup obrněnců Titus za 6,5 miliardy

Náhradní řešení: obrana kupuje přilby za 435 milionů

EBF24

Podepsáno. Česko nakoupí izraelské radary za tři a půl miliardy korun

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).