Zavedené startupy zasáhla vlna propouštění. Vzpamatují se z koronaviru?

15. 5. 2020
Zdroj: čtk

Zavedené startupy čelí nevídané krizi. Stejně jako mnohé další firmy jsou zasažené globální pandemickou situací, která naprosto převrátila normální způsob života. Právě tím zasáhla startupy jako Airbnb, Uber nebo české Kiwi.com, které se spoléhají na zavedené návyky svých klientů.


Nejvíce se pandemie podepsala na alternativní taxi službě Uber. Ta na konci dubna oznámila propouštění téměř čtyř tisíc zaměstnanců, což je zhruba jedna pětina z celkového počtu. Přepravce zároveň ukončil službu Uber Eats v osmi evropských městech včetně Prahy. Společnost oznámila, že se raději soustředí na důležitější trhy.

Konkurent Uberu ze segmentu alternativních přepravců Lyft musel také sáhnout k propouštění zaměstnanců, konkrétně propustil pětinu z téměř šesti tisíc zaměstnanců. Dalších 300 poslal na neplacenou dovolenou. Společnost se také uchýlila k dočasnému snížení mezd.

Naopak estonský přepravce Bolt se k propouštění nechystá, ač například na slovenském trhu se kvůli opatřením tamní vlády jeho tržby propadly o 100 procent oproti loňskému březnu. „Naštěstí pocházíme z prostředí, které nás vedlo ke skromnosti. Naším cílem vždy bylo vybudovat štíhlou a nákladově efektivní firmu,“ uvedl šéf Boltu Markus Villig.

Škrty se týkají i menších startupů jako je třeba Lime, který provozuje v České republice sdílené zelené elektrokoloběžky. Společnost propustí 80 zaměstnanců, přičemž už ke konci minulého roku oznámila, že počítá s propuštěním 100 zaměstnanců a opuštěním 12 trhů ve snaze dosáhnout ziskovosti. Globální pandemie tyto plány urychlila.

Loučení s některými zaměstnanci se nevyhnulo ani nejrychleji rostoucí evropské firmě za rok 2019, českému Kiwi.com. „Máme asi tisíc kmenových zaměstnanců. U těch jsme nepropouštěli, protože mají teď dost práce s vyřizováním zrušených letů. Drobné škrty se ale dotkly dalších téměř dvou tisícovek nasmlouvaných spolupracovníků,“ řekl týdeníku Euro zakladatel společnosti Oliver Dlouhý.

Využíváte služeb Airbnb?

Stejně jako Kiwi.com i Airbnb je závislé na globálně propojeném světě, kde se lidé nebojí pohybovat mezi kontinenty. I proto je americký zprostředkovatel alternativního ubytování zasažen významným způsobem a musí přistoupit ke snížení počtu zaměstnanců o 25 procent, což v jeho případě znamená zhruba dva tisíce zaměstnanců. Společnosti se tržby mezi únorem a dubnem propadly o více než 50 procent. Vedoucí managment Airbnb si také dočasně snížil své odměny.

Zdroj: cnbc.com

  • Našli jste v článku chybu?