Menu Zavřít

Češi vybírají nové složení radnic a části Senátu. Odvolili už Zeman i Babiš. Sledujte ONLINE

5. 10. 2018
Autor: čtk

V Česku začaly dnes ve 14:00 komunální volby. Lidé v nich rozhodnou o složení svých radnic na příští čtyři roky. Na třetině území země svými hlasy ovlivní také složení Senátu. Při volbě členů horní komory budou mít o něco větší výběr než při předchozích volbách v roce 2012. Komunálních kandidátů v porovnání s minulými volbami v roce 2014 naopak ubylo. Své hlasy ve volbách už odevzdali prezident Miloš Zeman i premiér Andrej Babiš (ANO).

O 27 rozdělovaných křesel v horní komoře se v obvodech, kde se letos po šesti letech bude znovu hlasovat, pokouší 236 kandidátů - tři adepti přibyli. Na jeden senátorský mandát tak připadá v průměru devět adeptů. Obecními zastupiteli by chtělo být zhruba 216 tisíc zájemců, což je o 17 tisíc méně než před čtyřmi lety. I tak na jedno místo na radnici připadají tři až čtyři uchazeči.

Lidé budou moci volit dnes tradičně od 14 do 22 hodin nebo v sobotu od 8 do 14 hodin. Celkové výsledky senátních voleb by mohly být známy během noci, kompletní výsledky obecních voleb pravděpodobně až v neděli ráno.

V prvních dvou hodinách od otevření volebních místností přišla k urnám zhruba desetina voličů. Účast je podobná jako při minulých komunálních volbách před čtyřmi lety. O volbu senátorů je menší zájem než o obsazování radnic. V hlavním městě byla největší účast v Praze 11 a 4, kde se vyšplhala na 15 procent. V dalších městských částech se pohybovala kolem průměrných deseti procent, v Praze 14 pak pouze na sedmi procentech.

Andrej Babiš považuje za hlavní cíl v komunálních volbách, aby ANO zvítězilo v Praze. Považuje to za prestižní záležitost, řekl poté, co společně s manželkou Monikou odevzdali hlasy v Průhonicích u Prahy. Výsledek senátních voleb, v nichž s manželkou rovněž odevzdali hlas pro obvod Benešov, Babiš odhadovat nechtěl. Volby nepovažuje za referendum o vládě ANO s ČSSD.

Miloš Zeman odevzdal svůj hlas krátce po otevření volební místnosti v pražských Stodůlkách. Lidé podle něj k těmto volbám chodí, protože starostům věří ze všech politiků nejvíc s výjimkou prezidenta. Kritický byl naopak k Senátu, když řekl, že si práce senátorů nevšiml.

Sledujte volby online:

CIF24

Přečtěte si základní informace k volbám:

Senátní volby 2018. Jak, kdy a kde se letos volí

Komunální volby 2018: kdy a jak se volí?

Komunální volby se blíží. Vše, co potřebujete vědět

Kde si zvolíte své zastupitele: volební místnosti pro komunální volby

 Prvorepubliková urna v krušnohorské Přebuzi

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).