Menu Zavřít

Zachrání umělý déšť Dillí? Indické úřady chtějí kvůli extrémnímu znečištění ovzduší vyzkoušet metodu setí mraků

20. 11. 2023
Doba čtení: 3 minuty
Autor: Depositphotos
  • Indické Dillí dlouhodobě trápí silné znečištění, které několikanásobně překračuje doporučené limity
  • Tamní úřady proto chtějí vyzkoušet takzvané setí mraků, jež má vést k častějšímu dešti. Ten může množství smogu podstatně snížit
  • Mnozí odborníci ale upozorňují, že uvedená metoda zlepší kvalitu vzduchu pouze krátkodobě. Navíc podle nich nejsou známé její dlouhodobé dopady na životní prostředí

Městské úřady v Dillí (jehož součástí je i metropole Nové Dillí – pozn. red.) zveřejnily ambiciózní plán, jenž má pomoci vyřešit kritickou úroveň znečištění v této dvacetimilionové aglomeraci. Tamní vláda zvažuje využití metody s názvem setí mraků, což by mělo do města přinést častější déšť. Ten pak může vést ke snížení smogu, který mnohým obyvatelům způsobuje nemalé zdravotní problémy.

Za uplynulých několik týdnů totiž index kvality ovzduší v Dillí trvale překračoval hodnotu 450, což je podle BBC téměř desetinásobek doporučeného limitu. Po období krátkých dešťů se sice znečištění snížilo, velmi brzy se ale situace vrátila zpět k původním číslům.

Špatná kvalita ovzduší trápí obyvatele města dlouhodobě, za což může hlavně velké množství emisí pocházejících z průmyslu a automobilové dopravy. V zimě je navíc situace ještě horší, protože farmáři v příměstských oblastech spalují zbytky plodin. To vede v kombinaci s nízkou rychlostí větru k vyšší koncentraci znečišťujících látek než po zbytek roku.

První fáze snad ještě v listopadu

Setí mraků (v angličtině cloud seeding) je metoda urychlující kondenzaci v mracích, což má podpořit vznik deště. Celý proces většinou probíhá tak, že se do vzduchu vznese letadlo, které v oblacích rozpustí jodid či chlorid stříbrný. Tyto látky způsobí, že jednotlivé kapky vody zmrznou. Následně se vytvoří jakési sněhové vločky, jež nakonec ztěžknou natolik, že spadnou až na zem. Aby ale celý proces fungoval, musí panovat velmi specifické atmosférické podmínky.

Američané chtějí poroučet dešti. Ve vyprahlých oblastech úspěšně zkoušejí setí mraků, díky němuž pak častěji prší
Přečtěte si také:

Američané chtějí poroučet dešti. Ve vyprahlých oblastech úspěšně zkoušejí setí mraků, díky němuž pak častěji prší

„V mracích by mělo být správné množství vlhkosti, aby mohlo dojít ke zmrznutí kapek vody. Důležité jsou i další faktory, jako je rychlost větru, která je přitom na podzim v Dillí velmi proměnlivá,“ uvedl nezávislý výzkumník kvality ovzduší a zdraví Polaš Mukerží.

Současný plán na setí mraků vytvořili vědci z Indického technologického institutu ve městě Kánpur. Projekt má být realizován ve dvou fázích, přičemž ta první bude pokrývat rozlohu asi 300 kilometrů čtverečních. Metoda může být zavedena už na konci listopadu, vše nicméně závisí na již zmíněných povětrnostních podmínkách.

Setí má pouze krátkodobý efekt

Ačkoliv výše popsané řešení vypadá jako poměrně logické, má i své stinné stránky. Někteří odborníci upozorňují třeba na fakt, že setí mraků je komplikovaný a nákladný proces, jehož účinnost v boji se znečištěním zatím není zcela prokázána. Klasický déšť sice může pomoci zbavit atmosféru škodlivých částic, je ale otázkou, jak moc situaci pomůže ten uměle vytvořený, a to obzvláště z dlouhodobého hlediska.

„Pokud se podíváte na dopad dešťových srážek na kvalitu ovzduší, úroveň znečištění to skutečně rychle sníží. Bohužel, do 48 až 72 hodin je znečištění zpět na své původní úrovni. Setí mraků je navíc drahé a přesměrovává naše zdroje k činnosti, která neposkytuje žádné trvalé řešení,“ vysvětlil Mukerží.

MM_AI

Indická ekonomika roste rekordně rychle. HDP země se i přes silnou inflaci zvýšilo téměř o osm procent
Přečtěte si také:

Indická ekonomika roste rekordně rychle. HDP země se i přes silnou inflaci zvýšilo téměř o osm procent

Podle Abinaše Mohantyho, odborníka na změnu klimatu a udržitelnost, je navíc zapotřebí provést podrobnější výzkum, aby lidstvo lépe pochopilo dlouhodobý dopad této metody na životní prostředí. „V současnosti neexistují žádné empirické důkazy o tom, zda setí mraků povede ke zlepšení indexu kvality ovzduší. Stejně tak úplně nevíme, jaké jsou účinky této metody. Přeci jen se snažíme změnit přírodní procesy, což bude mít svá omezení,“ doplnil.

Zda se celý plán nakonec doopravdy uskuteční, je zatím stále nejasné. Podle BBC totiž bude záviset minimálně ještě na jednom faktoru, a sice na souhlasu patřičných institucí – vedle vedení města mu musí dát zelenou i indický Nejvyšší soud a také několik tamních ministerstev.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).