Z Toronta byl v létě zpožděný každý druhý let. Nejvíce spojů rušila letiště v Číně, vyplývá z dat FlightAware

21. 9. 2022
Zdroj: Depositphotos
  • Během letního období se téměř všechna světová letiště kromě front potýkala také se zpožděnými a zrušenými lety

  • Nejvíce zpožděných startů bylo zaznamenáno na letišti v kanadském Torontu. Výrazně později však startovala letadla i z Frankfurtu, Lisabonu a Londýna

  • Co do počtu zrušených spojů pak s přehledem ,vedla‘ Čína. Ta v žebříčku společnosti FlightAware obsadila sedm z deseti příčekZatímco konec léta a začátek podzimu se pro mnoho lidí vlivem nedostatku slunečního záření nese v duchu deprese, letecké společnosti si po extrémních dvou měsících konečně oddychnou. Právě období před zimou, zejména pak říjen, je pro ně totiž zpravidla tím nejméně stresujícím. „Zpoždění a rušení letů kvůli počasí by se v nadcházejícím období před zimou mělo minimalizovat,“ potvrzuje server CNN s odkazem na Kathleen Bangsovou, bývalou pilotku a současnou mluvčí společnosti FlightAware, která lety jednotlivých aerolinek monitoruje.

Například ve Spojených státech během Svátku práce činil počet zrušených letů 0,6 procenta, což je oproti letnímu průměru 2,2 procenta výrazný pokles. Zásluhu na tom podle Bangsové mají kromě měnící se sezóny také samotné letecké společnosti, které v létě navýšily počet svých zaměstnanců.

Nejvíce zpožděných letadel startovalo začátkem léta z Bruselu. Spoje z pražského letiště se zdržely v průměru o 50 minut
Přečtěte si také:

Nejvíce zpožděných letadel startovalo začátkem léta z Bruselu. Spoje z pražského letiště se zdržely v průměru o 50 minut

Ačkoli je vidina klidnější oblohy velmi nadějná, nelze popřít, že letní doprava chvílemi připomínala špatně natočený horor, přičemž nejkomplikovanější situace z hlediska zpoždění a rušení letů panovala z celosvětového pohledu na letištích v Kanadě. Mimo původní časový slot tam během hlavní sezóny na dvou největších letištích v Torontu a Montrealu vzlétla zhruba polovina letů. Více než třetina jich pak startovala později také ze vzdušného přístavu ve Vancouveru. V návaznosti na ztíženou situaci tak společnost Air Canada během léta zavedla politiku umožňující změny letišť a tras letů.

10 letišť s nejvyšším procentem zpožděných letů

Název letiště Procento zpožděných letů
1. Pearsonovo mezinárodní letiště Toronto, Kanada 51,9
2. Mezinárodní letiště Pierra Elliotta Trudeau, Kanada 47,8
3. Letiště Frankfurt nad Mohanem, Německo 47,8
4. Letiště Lisabon-Portela, Portugalsko 43,0
5. Letiště London Gatwick, Anglie 42,0
6. Letiště Charlese de Gaulla, Francie 41,6
7. Letiště Mnichov, Německo 40,1
8. Letiště Manchester, Anglie 39,0
9. Letiště Atény, Řecko 38,5
10. Mezinárodní letiště Vancouver, Kanada 37,8

Zdroj: FlightAware

V období od konce května do začátku září byla zpoždění na denním pořádku také na evropských letištích, která jsou typickými cestovními uzly, tedy mimo jiné ve Frankfurtu, Londýně a Paříži. Lépe na tom ale nebyl ani hub v Lisabonu a Mnichově. Ani v jednom případě počet odložených odletů neklesl pod 40 procent.

Seznamu vévodí Čína

Co se týče úplného rušení letů, k tomuto fenoménu nejčastěji přistupovaly aerolinky v Číně, a to i přes výrazné omezení cestovního ruchu, na kterém se podepsala přísná politika o nulové toleranci covidu-19. Asijská země seznamu ,nejhorších‘ letišť s ohledem na počet neuskutečněných letů tak nakonec vévodila navzdory skutečnosti, že se od začátku pandemie pro většinu mezinárodních cest uzavřela.

Pořiďte si barevná zavazadla, radí ředitel frankfurtského letiště. Černé kufry podporují chaos
Přečtěte si také:

Pořiďte si barevná zavazadla, radí ředitel frankfurtského letiště. Černé kufry podporují chaos

Konkrétně nejvíce letadel neodstartovalo z Mezinárodního letiště Šanghaj Pchu-tung, kde bylo od května do září zrušeno bezmála 30 procent spojů. Následovalo Mezinárodní letiště Si-an Sien-jang s 15,6 procenty a třetí nejlepší z nejhorších pak byl vzdušný hub v Pekingu. Odtamtud nedošlo na 14,7 procenta plánovaných odletů.

10 letišť s nejvyšším procentem zrušených letů

Název letiště Procento zpožděných letů
1. Mezinárodní letiště Šanghaj Pchu-tung, Čína 29,8
2. Mezinárodní letiště Si-an Sien-jang, Čína 15,6
3. Letiště Peking, Čína 14,7
4. Mezinárodní letiště Nanking Lu-kchou, Čína 14,4
5. Mezinárodní letiště Čcheng-tu Tchien-fu, Čína 9,5
6. Mezinárodní letiště Šen-čen Pao-an, Čína 9,1
7. Mezinárodní letiště Sukarno-Hatta, Indonésie 8,3
8. Mezinárodní letiště Wu-chan Tchien-che, Čína 8,2
9. Newark Liberty International Airport, USA 6,7
10. Letiště LaGuardia, USA 6,7

Zdroj: FlightAware

Kromě Číny nejvíce letadel neodstartovalo z Mezinárodního letiště Sukarno-Hatta v Indonésii a z Newark Liberty International Airport v New Jersey. Zrušené lety pak sužovaly i letiště LaGuardia, které se nachází na Long Islandu v New Yorku.

  • Našli jste v článku chybu?