Menu Zavřít

Z pandemie se nejrychleji zotaví cestovní ruch v asijsko-pacifickém regionu, vyplývá z reportu. Sabotovat by to mohla Čína

21. 10. 2022
Doba čtení: 3 minuty
Autor: Depositphotos
  • Podle zprávy Travel & Tourism Economic Impact by prvním místem na světě, ve kterém se plně obnoví cestovní ruch, měl být asijsko-pacifický region

  • Výrazný nárůst turismu a podílu cestovního ruchu na HDP by oblast měla pocítit i přes dlouhotrvající protiepidemická omezení. Ta některé země aplikovaly i během roku 2021

  • Ohrozit cestovní ruch by v tomto regionu mohla Čína, která je vůči mezinárodnímu cestování i nadále opatrná. Úplné zrušení restrikcí navíc zatím pravděpodobně nechystá

Asijsko-pacifický region bude možná jediným místem na světě, jehož cestovní ruch se do roku 2023 plně zotaví. Vyplývá to ze zprávy Travel & Tourism Economic Impact. Ta mimo jiné připomíná, že ve srovnání s úrovní před pandemií klesly v této oblasti příjmy z cestovního ruchu v roce 2020 o 59 procent. Což je více než kdekoli jinde.

K tomu výrazně přispěl fakt, že většina tamních zemí zachovávala přísná protiepidemická opatření i během loňska. Podíl cestovního ruchu na HDP tak v průběhu roku 2021 rostl jen o 16 procent, což je o 12 procentních bodů méně než v Evropě a o sedm méně než v Severní Americe. I přesto report ukazuje, že Asie a Tichomoří tento rozdíl překoná, a to pravděpodobně ještě letos. Koneckonců, výše příjmů z cestovního ruchu přispívající k celkovému hospodářství by měla vzrůst o 71 procent.

V cestovním ruchu chybí 1,2 milionu zaměstnanců. EU se snaží sektor oživit pomocí mladých talentů
Přečtěte si také:

V cestovním ruchu chybí 1,2 milionu zaměstnanců. EU se snaží sektor oživit pomocí mladých talentů

Zájem o cestování po Asii a Tichomoří se už nyní prudce zvyšuje, přičemž omezení byla nejprve uvolněna v Indii a Austrálii, poté například i v Malajsii a Thajsku. Nejnověji je turistům otevřeno Japonsko, Jižní Korea a sever Tchaj-wanu. Do roku 2025 má turismus v Asii a Pacifiku podle Světové rady cestování a cestovního ruchu (WTTC) vzrůst až o 32 procent, v Evropě pak o deset a v Severní Americe o dvanáct.

Desítky milionů nových pracovních míst

Zpráva dále odhaduje, že světová ekonomika poroste v letech 2022 až 2032 zhruba o 2,7 procenta ročně. Pokud jde o vliv cestovního ruchu jako takového, jeho příspěvek ke globálnímu hospodářství se každoročně zvýší v průměru o 5,8 procenta. V asijsko-pacifické oblasti pak tato čísla šplhají ještě výše. „Podle WTTC se očekává, že podíl cestovního ruchu na HDP poroste v průměru o 8,5 procenta za rok,“ uvádí web CNBC.

V následující dekádě by navíc mělo díky oživenému cestovnímu ruchu přibýt 126 milionů nových pracovních míst, z toho zhruba 65 procent právě v Asii a Tichomoří. Co se týče samostatných států, výrazný nárůst pracovních příležitostí lze čekat v Indonésii (5,3 milionu), Thajsku (3,5 milionu) a na Filipínách (3,15 milionu).

Čína doplácí na tvrdý lockdown a ruskou invazi na Ukrajinu. Klesá maloobchod, produkce i hodnota jüanu
Přečtěte si také:

Čína doplácí na tvrdý lockdown a ruskou invazi na Ukrajinu. Klesá maloobchod, produkce i hodnota jüanu

Schopnost Asie zcela se zotavit by dle reportu mohla sabotovat Čína. Tedy za předpokladu, že bude i nadále aplikovat omezení týkající se cestování. Ostatně, zatím to na úplné zrušení zbývajících protiepidemických opatření nevypadá.

Během nedělního 20. celostátního sjezdu komunistické strany čínský prezident Si Ťin-pching sice prohlásil, že dynamická politika nulového cestovního ruchu v zemi dosáhla ,pozitivních výsledků‘, nenaznačil ale, zda se tento přístup v dohledné době změní. S cílem omezit nedávný nárůst nakažených úředníci naopak ještě zpřísnili. Zatím však jen lokálně. Konkrétně uzavřeli zábavní podniky v Šanghaji a školy v centrálním čínském městě Si-an. Miliony tamních občanů přitom opět uvrhly do lockdownu.

Česko zachraňují Němci

Předcovidovým číslům se v letošní letní sezóně přiblížil rovněž turismus v Česku. Návštěvnost tuzemských hotelů v srpnu oproti přechozím rokům podpořili zejména turisté ze zahraničí. Těch se u nás během druhého měsíce prázdnin ubytoval skoro dvojnásobek. Největší zastoupení mezi nimi měli podle portálu CzechTourism Němci (164 tisíc). Následovali Poláci (74,5 tisíce) a hosté ze Slovenska (72,4 tisíce). Českých návštěvníků oproti předchozímu roku paradoxně ubylo, a to přibližně o 15 procent.

Tvrdé restrikce připravily Japonsko o turisty, už brzy by jim ale mohl být konec. Tamní úřady spoléhají na rekordně slabý jen
Přečtěte si také:

Tvrdé restrikce připravily Japonsko o turisty, už brzy by jim ale mohl být konec. Tamní úřady spoléhají na rekordně slabý jen

Ačkoli má tuzemský cestovní ruch ke své obnově dobře nakročeno, ve srovnání s rokem 2019 jsou letošní čísla stále o 24,4 procenta nižší. „Roli zde stále hraje výpadek turistů z Ruska a Číny,“ vysvětluje ředitel České centrály cestovního ruchu CzechTourism Jan Herget. Rozhodující pak bude také nadcházející zimní sezóna.

bitcoin školení listopad 24

Budoucnost českého turistického odvětví bude důležitým tématem veletrhů cestovního ruchu GO a Regiontour, jež probíhají tento týden na brněnském výstavišti. 

„Turistický průmysl zaměstnává v České republice desetitisíce lidí a přináší běžně do státního rozpočtu stovky milionů korun,“ komentuje ředitel projektu GO-Regiontour Petr Maliňák a dodává, že pandemie znamenala pro toto odvětví téměř totální rozklad. Nemalé komplikace podle něj v posledních měsících přináší i situace na trhu s energiemi, v jejímž důsledku náklady na provoz ubytovacích a stravovacích služeb strmě stoupají.

  • Našli jste v článku chybu?