Menu Zavřít

„Z garážové firmy jsme se vypracovali na špičku v oboru,“ říká Petr Hrdina. Jeho společnost Velteko vyrábí vertikální balicí stroje pro celý svět

24. 9. 2021
Autor: Archiv Petra Hrdiny
  • Firmu Velteko založili Petr Hrdina a František Šmíd na začátku devadesátých let

  • Dnes patří k nejlepším světovým výrobcům balicích linek, specializují se na vertikální hadicové balicí stroje, které se ovládají počítačem

  • Spolupracují například s Nestlé, Opavií, Bonavitou nebo Ikeou, věnují se hlavně technologickému řešení balení drobných předmětů


Přísloví sice říká, že by člověk neměl soudit knihu podle obalu, nicméně v případě potravin v regálech supermarketů neexistuje příliš mnoho jiných možností. Obal kromě praktické ochrany vnitřku před rozbitím nebo znečištěním a upoutání pozornosti může plnit i řadu dalších nepostradatelných funkcí. Své o tom ví František Šmíd, Petr Hrdina a Pavel Chvojka, zakladatelé a současní majitelé firmy Velteko. Ve Vlašimi od roku 1991 vyrábí balicí stroje a linky, které používají zákazníci ve čtyřiceti státech. Jejich stroje umí přesně odvážit a bezpečně zabalit cereálie, čaje, koření nebo šroubky a další drobné věci.

Společnost Velteko má v současnosti 95 zaměstnanců a vyváží své stroje na všechny kontinenty kromě Antarktidy. Kdysi garážová firma dvou lidí se během třiceti let činnosti vypracovala na světovou špičku ve svém oboru. Velteko ve středních Čechách založili dva kolegové z vývojového závodu firmy Blanické strojírny, kde se tehdy balicí stroje vyráběly. „Měli jsme povědomí o tom, že na českém trhu chybí dávkovací váhy. Právě to byl náš první výrobek. Následně jsme vyrobili náš první vertikální hadicový balicí stroj, odlišný od všech ostatních, které se tou dobu v Česku vyráběly,“ popisuje Petr Hrdina. Původní stroje měly jednotlivé části spojené mechanicky, ale u strojů Velteko jejich součinnost řídí počítač.

Z bufetu do velkého byznysu. Rodina Krajči postavila z popela vyhořelé provozovny milionovou firmu
Přečtěte si také:

Z bufetu do velkého byznysu. Rodina Krajči postavila z popela vyhořelé provozovny milionovou firmu

V první fázi projektu dva podnikatelé odešli z Blanických strojíren a pronajali si vlastní kanceláře spolu s dílnou o rozměrech dvanáct krát dvanáct metrů. V kanceláři stály dva stoly a rýsovací prkno, u něhož Šmíd a Hrdina narýsovali zmíněné váhy. Z jejich prodeje dvojice získala finanční prostředky, vložila je do vývoje balicího stroje HSV 100 a příběh pokračoval. Ke dvěma zakladatelům se brzy přidal třetí partner Pavel Chvojka.

Stejný, a přesto jiný

U stejného typu produktů firma zůstala dodnes, a navíc ke strojům dodává příslušenství v podobě dávkovačů a dopravníků. Všechny typy strojů z vlašimské dílny spojuje orientace na maximální výkon. Systém DUPLEX-360, který zahrnuje stroj na výrobu sáčků, dávkovač produktů a přísunový i odsunový dopravník, dokáže během minuty zabalit až 400 sáčků. Běžně však výrobci nejvyšší rychlost nepoužívají. Například u chipsů se považuje za optimální tempo 60 – 70 sáčků za minutu. Na obsluhu několika VELTEKO strojů pak většinou stačí jeden člověk.

Kromě rychlosti se hledí i na preciznost. „Důležité i náročné je získat od zákazníka správné zadání včetně vzorku produktu a obalové folie. Na základě těchto požadavků a testů na zkušebním stroji přezkoumáváme, zda jsme schopni je splnit,“ vysvětluje Petr Hrdina. Proto Velteko dělá balicí stroje na míru – žádné dva prý nejsou zcela identické, protože musí přesně odpovídat poptávce klienta, jeho zboží a objemu výroby. „Základní principy jsou u všech stejné, ale celkový souhrn všech detailních požadavků z každého dělá zcela jiný stroj. Například v Nestlé vyrábí bonbony, které vyžadují kvalitní balení. V tomto případě může být preferencí třeba dokonalý vzhled sáčku, aby zaujal na pultech obchodů. V Ikee se zase balí šroubky, které nesmí obal snadno protrhnout. Jsou to dva naprosto různé požadavky na naše stroje. Běžnou podmínkou při balení potravin také bývá ochrana balených předmětů proti vnějším chemickým vlivům, aby se udržela požadovaná trvanlivost a hygiena,“ vysvětluje Petr Hrdina.

Patent na maliny

Další zákazníci prý objednávají například speciální typy uzavírání sáčku nebo ventilky. Mezi nejnáročnější výzvy pak podle konstruktéra Ladislava Doubka patří balení malin. Když se zmrazí, jsou křehčí než sklo. Pokud spadnou z dávkovače do obalu, rozletí se na kusy. Proto musela firma vymyslet, jak zařídit, aby se s nimi neházelo. Speciální zacházení vyžadují například i sušenky, křehké pečivo nebo chipsy. Sáček je musí udržet čerstvé a v dobré kondici až na pulty obchodů. To všechno je potřeba brát v potaz při výběru a nastavování dávkovače, tvarování sáčků i výběru vhodných balicích materiálů. „Například u chipsů jsou důležité těsné svary, které brání úniku ochranné atmosféry. Ta zároveň chrání chipsy i proti mechanickému poškození. Proto bývají tyto sáčky tak nafouklé. Nejedná se o lákání na větší objem, jak si někteří zákazníci myslí,“ dodává Doubek. „Naše stroje jsou určené pro spotřebitelské balení sypkých a drobných kusových produktů, tekutin a podobně,“ shrnuje Hrdina. Říká, že dnes se již ručně nebalí téměř nic.

Víno je umění, říká Petr Marcinčák. Jeho speciály nechybí v hotelu Thermal ani v novém projektu Kofoly
Přečtěte si také:

Víno je umění, říká Petr Marcinčák. Jeho speciály nechybí v hotelu Thermal ani v novém projektu Kofoly

Velteko v současnosti vlastní několik patentů, mezi než patří i versatilní balicí řešení  dodávaná od roku 1997, která byla ve své době přelomová. Díky versatilitě balicích strojů VELTEKO jsou snazší případné změny konfigurace, a to bez nutnosti složitých servisních úprav, nebo dokonce zakoupení úplně nové linky. Stroje ovládají průmyslové počítače a monitoring výkonu a dalších údajů lze obstarávat vzdáleně pomocí mobilu či tabletu. Díky připojeným sluchátkům a kameře mohou technickou podporu Velteka využít na dálku třeba z Mexika či Ameriky, kde je po těchto strojích poptávka. „Tím se ušetří většina výjezdů, kdy by naši pracovníci museli absolvovat třeba cestu na jiný kontinent,“ upozorňuje Doubek.

Z Čech na konec světa

„Český trh je na poměrně speciální stroje malý. Nezbývalo než postupně jít za hranice ČR. Nejprve Slovensko, Polsko, pak Rusko, další státy Evropy, následně USA,“ vysvětluje Petr. Jeho firma spolupracuje se značkami jako Opavia, Bonavita, Nestlé, VOG nebo Ikea. „Po třiceti letech podnikání máme tři výrobní haly a kvůli stále rostoucímu počtu zakázek jsme přistavěli také administrativní budovu. Naši zaměstnanci jsou především lidé z Vlašimi, Benešova a okolí, kteří nám pomáhají budovat českou firmu, co se nebojí srovnávat se světovou konkurencí,“ pochvaluje si Hrdina. Globální činnost přináší Velteku obrat okolo 200 000 000 korun ročně, což nesnížila ani nedávná pandemie. „Naštěstí jsme výrazné negativní dopady nepocítili. Ovšem nemožnost cestovat a přesun zaměstnanců na home-office pro nás jistě výzva byla. Naštěstí nám moderní možnosti video přenosů pomohly situaci řešit,“ tvrdí zakladatel firmy.

MMF24

Nebojí se ani doby bezobalových obchodů. Petr Hrdina říká, že ačkoliv si bezobalový prodej získal řadu příznivců, lze takto převážet jen malou část produktů, které nepotřebují obal s bariérou či s napsaným datem expirace. „Věříme, že balení bude vždy potřeba. Samozřejmě musíme hledat ekologickou a udržitelnou cestu,“ říká. Proto stroje od Velteka nyní dokážou zalepit i sáčky z recyklovatelné folie, folie na papírovém základě nebo z biodegradovatelné folie.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).