Menu Zavřít

Vzpruha pro Agrofert: pekárny Penam pětinásobně zvýší zisk

10. 12. 2019
Autor: Jan Rasch, Euro

Výrobce pečiva Penam z koncernu Agrofert bude mít letos zisk kolem 100 milionů korun. Na tiskové konferenci Potravinářské komory ČR to uvedl marketingový ředitel firmy Martin Dolský. Šlo by tak meziročně o zvýšení zhruba na pětinásobek. Letošní tržby komentovat nechtěl, loni činily 3,73 miliardy korun.

Letos společnost, kterou s Agrofertem vložil premiér Andrej Babiš (ANO) do svěřenských fondů, čelí problémům s dotací 100 milionů korun na modernizaci pekárny v Herinku u Prahy. Řeší se, zda Babiš jako politik nemá stále vliv na své firmy, které umístil do svěřenských fondů. Penam v prohlášení uvedl, že splnil veškeré náležitosti, aby dotaci získal.

„Celkově musím říct, že se nám (letos) daří lépe,“ řekl Dolský. Znalost značky se letos velmi zvýšila, za což může i kampaň některých médií proti společnosti, dodal.

V příštím roce se na pekárenském trhu odehraje zásadní změna, protože Penam se po letošní koupi konkurenčních United Bakeries (UB) musí na nařízení Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže zbavit pekáren, které budou mít podle Dolského obrat za zhruba 700 milionů korun. Vznikne tak třetí největší hráč na trhu právě po Penamu a UB.

Podle dřívějších vyjádření agrárního analytika Petra Havla ovládá Penam zhruba 30 procent českého trhu, v některých segmentech i víc. United Bakeries má kolem 15 procent. Jde tak podle něj o jedničku a dvojku na českém trhu.

Penam v ČR provozuje 11 pekáren a čtyři mlýny, převážně na Moravě. United Bakeries, která vyrábí pečivo například pod značkami Delta, Odkolek nebo Cerea, má přes 1000 zaměstnanců ve 13 pekárnách v ČR, většina výrobních kapacit je v Čechách. Za rok 2017 firma vykázala tržby 2,2 miliardy korun.

KL24

Agrofert je největším subjektem v českém zemědělství a potravinářství, dvojkou v chemickém průmyslu a významným hráčem v lesnictví a médiích. Loni zaměstnával zhruba 33 tisíc lidí, z toho 22 tisíc v ČR.

  • Našli jste v článku chybu?

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).